14 czerwiec 2021

Maląg: 45 mln zł w 2021 roku na środowiskowe domy samopomocy

fot. PAP
45 milionów zł zostanie przeznaczonych w 2021 roku na utworzenie środowiskowych domów samopomocy. "Te placówki są bardzo potrzebne. Zależy nam na tym, aby wypełniać białe plamy w tym zakresie" – powiedziała w poniedziałek w Starachowicach (Świętokrzyskie) minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
REKLAMA

Maląg podczas konferencji prasowej w Starachowicach poinformowała, że w 2015 roku budżet przeznaczony na wsparcie osób niepełnosprawnych wynosił 15 mld zł, obecnie wynosi już blisko 30 mld zł. "Utworzenie Funduszu Solidarnościowego, który wspiera poprzez różne programy, m.in. asystenta osoby niepełnosprawnej, opiekę wytchnieniową, wprowadzenie świadczenia uzupełniającego 500 plus dla osób niesamodzielnych – to są właśnie skuteczne nasze działania" – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej. Dodała, że tylko w 2021 roku do woj. świętokrzyskiego z Funduszu Solidarnościowego trafi około 32 mln zł.

Maląg wręczyła w Starachowicach prezydentowi miasta promesę w wysokości 1,145 mln zł na utworzenie filii Środowiskowego Domu Samopomocy. Zaznaczyła, że w regionie jest 39 takich domów, a w 2021 roku kolejne trzy otrzymają dofinansowanie, co pozwoli na utworzenie kolejnych placówek. Pozostałe powstaną w Dołach Biskupich (gmina Kunów) i Opatowie. W sumie na wsparcie tych trzech placówek resort przekazał 6,3 mln zł.

Minister poinformowała, że w całym kraju jest ponad 840 środowiskowych domów samopomocy, a z tych placówek korzysta około 32 tys. osób. "One są cały czas bardzo potrzebne. Zależy nam na tym, aby wypełniać białe plamy w tym zakresie. Na wszystkie środowiskowe domy samopomocy w kraju przeznaczyliśmy w tym roku w sumie 45 mln zł. Te dane pokazują, jak duże wsparcie trafia tutaj do woj. świętokrzyskiego" – powiedziała Maląg.

Minister wspominając o programie "Polski Ład" podkreśliła, że to program, który z jednej strony pozwala wyjść z kryzysu i pozwala na szybszy rozwój. "Ale przede wszystkim w centrum uwagi jest rodzina. Świadczenia, które zostały już wprowadzone, będą w pełni kontynuowane. Nie są w żaden sposób zagrożone świadczenia dla rodzin z małymi dziećmi, dla seniorów. Oprócz tego zostaną wdrożone nowe rozwiązania" – zapewniła minister, która mówiła także o wsparciu młodych rodzin. Temu ma służyć program mieszkaniowy z gwarancją wkładu do 100 tys. zł. Dodała, że ten wkład będzie mógł być umarzany, w zależności od tego, ile rodzina będzie miała dzieci.

"Młodym ludziom potrzebna jest też stabilna, dobrze płatna praca. Wprowadzenie instrumentu 30-tysięcznej kwoty wolnej od podatku pozwoli przede wszystkim na to, aby młodzi ludzie lepiej zarabiali, aby ich dochody bieżące były jak najwyższe" – podkreśliła. Dodała, że będzie dalej rozwijana opieka żłobkowa. Obecnie budżet tego programu wynosi 450 mln rocznie, a wrośnie do 1,5 mld zł rocznie.

Maląg poinformowała też, że dla rodziców, którzy chcą skorzystać z innych form wsparcia, np. z pomocy niani, resort wprowadza całkowicie nowy instrument – Rodzicielski Kapitał Opiekuńczy.

"Ustawa jest przygotowana, ma wejść w życie od 1 stycznia 2022 roku. Rodzice, które mają dzieci, które ukończyły 12 miesięcy, do 36 miesiąca życia będą mogły skorzystać z tego kapitału. 12 tys. zł rozłożone albo przez dwa lata po 500 zł, albo przez rok po 1 tys. zł. To jest czynnik pronatalistyczny. Jesteśmy w takiej sytuacji, że demografia jest przede wszystkim naszym priorytetem" – zapewniła minister rodziny i polityki społecznej.

Mówiąc o wsparciu seniorów Maląg przypomniała, o zwolnieniu od podatku emerytur do wysokości 2,5 tys. brutto. Kolejne propozycje resort ma dla osób, które mimo możliwości przejścia na emeryturę, będą dalej chciały pracować. "Dana osoba nie przechodzi na emeryturę, nie jest odprowadzany od uposażenia podatek, a wynagrodzenie realnie jest wyższe. Odprowadzana też jest składka, która gromadzi kapitał, a więc w przyszłości ta emerytura będzie wyższa" – powiedziała.

"Rodzina w centrum uwagi, w centrum życia. Nowe rozwiązania społeczno-gospodarcze, to przede wszystkim +Polski Ład+, który jest dla nas priorytetem, który będziemy realizowali dla dobra naszej ojczyzny, dla dobra wspólnego" – zapewniła minister.

W filii Środowiskowego Domu Samopomocy w Starachowicach opiekę znajdzie 30 osób. Kolejnych osiem miejsc przeznaczonych będzie dla osób z chorobą alzheimera.

Podczas wizyty w woj. świętokrzyskim minister rodziny i polityki społecznej odwiedzi jeszcze Doły Biskupie, Opatów i Tuczępy. (PAP)

Autor: Janusz Majewski

maj/ krap/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
łódzkie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2021-11-27 16:00
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-27 19:00
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-28 17:00
miejsce
Atlas Arena, Łódź, al. Bandurskiego 7
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-28 19:00
miejsce
Klub Wytwórnia, Łódź, ul. Łąkowa 29
wstęp biletowany