reklama
kategoria: Świat
20 październik 2024

Kobiety i mężczyźni inaczej radzą sobie z bólem

zdjęcie: Kobiety i mężczyźni inaczej radzą sobie z bólem / fot. PAP
fot. PAP
Łagodzenie bólu inaczej przebiega u mężczyzn, a inaczej – u kobiet - informuje pismo „PNAS Nexus”.
REKLAMA

Naukowcy z University of California San Diego School of Medicine (USA) przeprowadzili badania oceniające działanie medytacji w przypadku przewlekłego bólu dolnej części pleców. Jak się okazało, mężczyźni i kobiety wykorzystują różne systemy biologiczne w celu łagodzenia bólu. Podczas gdy mężczyźni łagodzą ból uwalniając endogenne opioidy, naturalne środki przeciwbólowe organizmu, kobiety polegają na innych, nieopioidowych szlakach.

To, że każda z płci korzysta w celu łagodzenia bólu z odmiennego systemu biologicznego może pomóc wyjaśnić, dlaczego najsilniejsze dostępne leki przeciwbólowe – syntetyczne opioidy, takie jak fentanyl, są często mniej skuteczne u kobiet, a ból przewlekły występuje u nich częściej.

Cząsteczki syntetycznych opioidów wiążą się z tymi samymi receptorami, co naturalnie występujące endogenne opioidy. Dlatego są tak skuteczne jako środki przeciwbólowe, ale także niosą ze sobą znaczne ryzyko uzależnienia i nałogu.

„Uzależnienie rozwija się, ponieważ ludzie zaczynają przyjmować więcej opioidów, gdy ich pierwotna dawka przestaje działać” - powiedział dr Fadel Zeidan, profesor anestezjologii i profesor nadzwyczajny w dziedzinie badań nad empatią i współczuciem na University of California San Diego. „Choć spekulatywne, nasze odkrycia sugerują, że być może jednym z powodów, dla których kobiety są bardziej narażone na uzależnienie od opioidów, jest to, że biologicznie są na nie mniej wrażliwe i muszą przyjmować więcej, aby odczuć ulgę w bólu” - dodał.

Badanie (https://academic.oup.com/pnasnexus/advance-article/doi/10.1093/pnasnexus/pgae453/7821498) łączyło dane z dwóch badań klinicznych z udziałem łącznie 98 uczestników, zarówno zdrowych, jak i tych, u których zdiagnozowano przewlekły ból dolnej części pleców. Uczestnicy przeszli program treningu medytacyjnego, a następnie praktykowali medytację, otrzymując placebo lub dużą dawkę naloksonu, leku, który blokuje działanie zarówno syntetycznych, jak i endogennych opioidów.

Jednocześnie badani doświadczyli bardzo bolesnego, ale nieszkodliwego bodźca cieplnego w tylnej części nogi. Naukowcy zmierzyli i porównali, jak bardzo medytacja łagodziła ból, gdy układ opioidowy był zablokowany, w porównaniu z sytuacją, gdy działał on normalnie.

Blokowanie układu opioidowego naloksonem hamowało uśmierzenie bólu oparte na medytacji u mężczyzn, co sugeruje, że u mężczyzn reakcje zmniejszające ból opierają się na endogennych opioidach. Jednocześnie nalokson nasilał uśmierzenie bólu oparte na medytacji u kobiet, co sugeruje, że kobiety polegają na mechanizmach nieopioidowych w celu zmniejszenia bólu. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety z przewlekłym bólem odczuwali większą ulgę w bólu dzięki medytacji niż zdrowi uczestnicy.

„Te wyniki podkreślają potrzebę bardziej specyficznych dla płci terapii przeciwbólowych, ponieważ wiele stosowanych przez nas metod leczenia nie działa tak dobrze u kobiet, jak u mężczyzn” - podkreślił Zeidan.

Naukowcy doszli do wniosku, że poprzez dostosowanie leczenia bólu do płci danej osoby, możliwe jest poprawienie wyników leczenia pacjentów i zmniejszenie zależności od opioidów i ich niewłaściwego stosowania.

„Badanie to dostarcza pierwszych wyraźnych dowodów na to, że różnice w przetwarzaniu bólu u kobiet i mężczyzn są rzeczywiste i należy je traktować poważniej podczas opracowywania i przepisywania leczenia bólu” - podsumował prof. Zeidan. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łódź
6.8°C
wschód słońca: 07:45
zachód słońca: 15:51
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2025-01-07 18:00
miejsce
Kręgielnia Król Kul, Łódź, Al....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-07 19:00
miejsce
Filharmonia Łódzka, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-07 19:00
miejsce
Sala koncertowa Akademii Muzycznej...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-09 19:00
miejsce
Pub Keja, Łódź, Kopernika 46
wstęp biletowany