2 grudzień 2020

WHO: analizujemy szczepionkę Pfizer-BioNTech pod kątem możliwego użycia w nagłych wypadkach

fot. By Diane A. Reid (Photographer) - This image was released by the National Cancer Institute, an agency part of the National Institutes of Health, with the ID 3892 (image) (next)., Domena publiczna
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w środę, że otrzymała dane od firmy Pfizer i BioNTech w sprawie szczepionki na Covid-19 i analizuje je pod kątem "możliwego umieszczenia szczepionki w wykazie do użycia w nagłych wypadkach", co jest kryterium dla państw, które zezwolą na jej stosowanie.
REKLAMA

Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie dopuściła w środę do użycia opracowaną przez firmy Pfizer i BioNTech szczepionkę przeciw koronawirusowi. Brytyjski rząd przyjął rekomendację niezależnej Agencji ds. Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA), aby zatwierdzić szczepionkę tych firm do użytku.

Odnosząc się do rekomendacji MHRA, WHO w oświadczeniu dla agencji Reutera przekazała: "WHO prowadzi również rozmowy z MHRA na temat możliwości dostępu do niektórych informacji z ich oceny, co mogłoby przyspieszyć umieszczenie (szczepionki) w wykazie WHO".

Według Londynu szczepionka powinna dotrzeć do najbardziej narażonych na zakażenie osób na początku przyszłego tygodnia. Chodzi o pensjonariuszy domów opieki, personel medyczny i pielęgniarski, osoby starsze i szczególnie narażone na zachorowanie z powodu innych schorzeń.

W pierwszej połowie listopada amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował, że opracowana we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech szczepionka przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 ma ponad 90 proc. skuteczności, a później sprecyzowano, że nawet 95 proc. Proces formalnego dopuszczania tej szczepionki do użycia w Wielkiej Brytanii zaczął się 20 listopada. (PAP)

cyk/ ap/

arch.

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
łódzkie
59414
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2021-03-20 17:00
miejsce
Filharmonia Łódzka, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-04-11 17:00
miejsce
Filharmonia Łódzka, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-05-09 16:00
miejsce
Filharmonia Łódzka, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-06-05 19:00
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany