13 listopad 2019

Jak wpływać na ludzkie zachowania przy pomocy technologii?

zdjęcie: Jak wpływać na ludzkie zachowania przy pomocy technologii? / pixabay/2033446
W ciągu jednego dnia ludzki mózg podejmuje średnio około 35 000 decyzji. Większości z nich nie jesteśmy świadomi, ponieważ przy pomocy heurystyk i błędów poznawczych nasz organizm broni się przed zmęczeniem decyzyjnym - działa nasz wewnętrzny "autopilot". Czy więc ludzki mózg jest w stanie przyjąć nieograniczoną liczbę bodźców ze środowiska? Czy ludzie stają się maszynami a maszyny ludźmi? Czy maszyny mogą nas oszukiwać? To tylko klika tematów, które zostaną poruszone 21 listopada podczas III Seminarium Naukowego CAICR na Wydziale Zarządzania UŁ.
REKLAMA
Centrum Badań nas Sztuczną Inteligencją i Cyberkomunikacją (CAICR) nawiązało współpracę z naukowcami z Uniwersytetu w Pawii - jednego z dominujących ośrodków badawczych we Włoszech w obszarze nowych technologii, a zarazem jednego z najstarszych uniwersytetów w Europie. W imieniu organizatora zapraszamy na spotkanie z jego przedstawicielem - doktorem Marcinem Bartosiakiem. Tematem spotkania jest "Projektowanie zachowań i technologia perswazji" - obszar najsilniej rozwijany obecnie przez czołowe zespoły badawcze w wiodących ośrodkach naukowych na świecie. Od 2019 roku zagadnienie to bada również zespół CAICR.

Przeciętnie, w ciągu jednego dnia ludzki mózg podejmuje około 35 000 decyzji. Większości z nich nie jesteśmy świadomi, ponieważ przy pomocy heurystyk i błędów poznawczych nasz organizm broni się przed zmęczeniem decyzyjnym - działa nasz wewnętrzny "autopilot". Wiele z tych decyzji podejmowanych jest również w świecie cyfrowym. W czasach, w których technologia cyfrowa i cyfrowe strumienie danych są wszechobecne, ogrom wyborów, przed którymi stajemy, odbywa się na ekranach komputerów, telefonów, samoobsługowych punktów sprzedaży itp.

Celem seminarium jest przedstawienie różnorodnych technik, dzięki którym możliwe jest wpływanie na ludzkie decyzje i zachowania za pomocą technologii. Poruszona zostanie również kwestia etyki projektowania zachowań i stosowania technologii perswazji w praktyce. Spotkanie z doktorem Bartosiakiem będzie okazją do nawiązania międzynarodowej współpracy badawczej oraz zapoznania się z najnowszymi wynikami badań.
Zapraszamy naukowców z różnych obszarów nauki oraz pasjonatów tematyki.

Wydarzenie jest bezpłatne, obowiązuje rejestracja: https://evenea.pl/event/caicrdlanauki/


Termin spotkania:
21 listopada 2019, godz. 13.30, sala 115
Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego
ul. Matejki 22/26


Profil prelegenta: 
dr Marcin Bartosiak jest adiunktem na Wydziale Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu w Pawii. Posiada tytuł doktora w ekonomii i zarządzaniu technologią. Był stypendystą na University of British Columbia (Kanada) i jest członkiem Digital Data Streams Lab @ LSU i UniPV. Interesuje się sztuczną inteligencją, technologią perswazyjną i interakcjami człowiek-komputer. Jego ostatnie prace koncentrują się na wykorzystaniu sztucznej inteligencji w kontekście zarządzania i zrównoważonego rozwoju, w szczególności na sztucznej inteligencji i przejrzystości algorytmicznej.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Łódź
0.4°C
wschód słońca: 05:45
zachód słońca: 17:53
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2024-03-19 19:00
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany
kiedy
2024-03-20 19:00
miejsce
Restauracja Ramki, Łódź, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-03-20 20:30
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany
kiedy
2024-03-21 19:00
miejsce
Pub Keja, Łódź, Kopernika 46
wstęp biletowany