11 maj 2022

Grubo ponad pół miliarda złotych wpłynęło do miejskiej kasy za bilety komunikacji

zdjęcie: Grubo ponad pół miliarda złotych wpłynęło do miejskiej kasy za bilety komunikacji / pixabay/5211183
Prawie 80 mln biletów komunikacji miejskiej sprzedano w ubiegłym roku. To o 35 proc. więcej niż w 2020 r. Do stołecznej kasy ze sprzedaży biletów wpłynęło 585 mln zł, o ponad 30 mln więcej niż w roku poprzednim - wynika z raportu za 2021 r. opublikowanego przez ZTM.
REKLAMA

"W 2021 roku komunikacją miejską podróżowało 809,4 mln pasażerów. Sprzedano prawie 79,3 mln sztuk biletów. W porównaniu z wcześniejszym rokiem, liczba osób korzystających z transportu zbiorowego wzrosła o 11,4 proc., a sprzedanych biletów o 35,5 proc. Pojazdy transportu publicznego, podobnie jak w latach ubiegłych, przejechały ponad 230 mln wozokilometrów" - napisał w raporcie Zarząd Transportu Miejskiego.

Nie udało się jednak wrócić do poziomu sprzed epidemii koronawirusa. W 2019 roku komunikacją miejską podróżowało o ponad 1,2 mld osób - ponad 32 proc. więcej niż w 2021 roku.

Tak jak w latach poprzednich pasażerowie najchętniej podróżowali autobusami (49,44 proc.), tramwajami (22,96 proc.) i metrem (22,31 proc.). Najmniejszym zainteresowaniem cieszyła się kolei - pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej podróżowało 1,80 proc. osób, a Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej – w ramach oferty Wspólny Bilet ZTM-KM-WKD – 3,5 proc.

Jak wynika z raportu, w godzinach porannego szczytu komunikacyjnego w 2021 roku na ulice wyjeżdżało 1,5 tys. autobusów i 414 tramwajów oraz 54 pociągi metra i 20 pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej. Liczba ta nie zmieniła się w porównaniu z latami poprzednimi.

W ubiegłym roku sprzedano prawie 80 mln biletów. To o 35 proc. więcej niż w 2020 roku. Najpopularniejsze okazały się bilety czasowe (ponad 41 mln szt.) i jednorazowe (ponad 32 mln szt.). Pasażerowie kupili także ponad 3 mln biletów długookresowych i 1,5 mln krótkookresowych.

Liczba sprzedanych biletów nie różni się znacząco w porównaniu z ostatnim rokiem przed pandemią. Jednak odnotowano mniejsze zainteresowanie biletami długo- i krótkookresowymi.

Do miejskiej kasy z tytułu sprzedaży biletów wpłynęło 585 mln zł, o ponad 30 mln więcej niż w roku poprzednim. Pasażerowie najchętniej kupowali bilety w biletomatach stacjonarnych (33,47 proc.), mobilnych (27,06 proc.) i przez aplikacje na smartfony (20,25 proc.). "Dane te potwierdzają trend obserwowany od kilku lat, czyli wzrost popularności kanałów bezobsługowych, dostępnych całą dobę, takich jak biletomaty i aplikacje" - zaznaczono w raporcie. "Jednocześnie z roku na rok maleje zainteresowanie punktami, do których trzeba się specjalnie udać po bilety, czyli np. kiosków albo sklepów" - dodano.

Tramwaje były bardziej punktualne (91,5 proc.) niż autobusy (80,7 proc.).

ZTM wylicza też w raporcie inwestycje, które zakończyły się w 2021. "Jesienią, wspólnie z Tramwajami Warszawskimi, zakończyliśmy budowę trasy tramwajowej do Winnicy. Wydłużyliśmy trasy dwóch linii tramwajowych do nowej pętli. Mieszkańcy Winnicy, Nowodworów i Tarchomina szybko dojeżdżają teraz do pierwszej linii metra i centrum Warszawy. W sąsiedztwie pętli tramwajowej wybudowaliśmy także autobusową, co usprawniło przesiadki" - powiedziała cytowana w raporcie dyrektor ZTM Katarzyna Strzegomska.

Zakończono też prace nad kolejnym parkingiem P+R na Białołęce przy przystanku kolejowym Warszawa Żerań. Jednocześnie trwały prace nad kolejnym parkingiem przesiadkowym – na Ursynowie, w sąsiedztwie przystanku kolejowego Warszawa Jeziorki.

W 2021 roku rozpoczęły się prace nad nową pętlą autobusową na ulicy Ostroroga. Zastąpi ona pętlę Młynów, która jest niewystarczająca dla kilku autobusów przegubowych.

"Po raz pierwszy wdrożyliśmy w kilku miejscach w Warszawie priorytety w sygnalizacji świetlnej. Dzięki temu pojazdy nie tracą czasu na czerwonym świetle, a pasażerowie szybciej docierają do celu" - wskazała Strzegomska.

Coraz więcej osób korzysta z oferty Warszawskich Linii Turystycznych. W 2021 roku przewiozły one o ponad 6 tys. pasażerów więcej, niż w przed pandemicznym 2019 roku. 130,5 tys. osób wybrało się nimi na wycieczkę. Z promów skorzystało 107,5 tys. osób, a 2,4 tys. popłynęło statkiem do Serocka.

"Do Warszawy dotarły pierwsze ze 123 zamówionych przez Tramwaje Warszawskie składów wyprodukowanych przez Hyundai Rotem. Miejskie Zakłady Autobusowe systematycznie przyjmowały dostawy stu autobusów zasilanych gazem. Dzięki temu największy warszawski operator autobusowy wysyła obecnie na ulice 500 pojazdów nisko- i zeroemisyjnych. Jednocześnie powstawały nowe pociągi dla Szybkiej Kolei Miejskiej i Metra Warszawskiego. Operator kolejowy zamówił 21 składów, z których kilka już wozi warszawiaków i mieszkańców aglomeracji. W Ostrawie i Pilźnie trwa z kolei montaż 37 pociągów, które już niebawem będą obsługiwały drugą linię metra" - podkreślił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Intensywniejsze prace prowadzone były przy linii M2 na ostatnim odcinku wschodnim i przedostatnim zachodnim. Planowane terminy zakończenia prac budowlanych to czerwiec (Bemowo) i wrzesień (Targówek) 2022 roku. Jednocześnie trwały prace przygotowawcze do budowy trzeciej linii metra. W ramach pierwszego etapu inwestycji planowana jest na Pradze-Południe ośmiokilometrowa trasa biorąca początek przy gotowej już stacji M2 Stadion Narodowy.

ZTM odnotował ponadto, że MZA i Tramwaje Warszawskie uruchomiły w ub.r. sklepy internetowe z komunikacyjnymi gadżetami.(PAP)

Autorka: Marta Stańczyk

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łódź
19.6°C
wschód słońca: 04:32
zachód słońca: 20:46
Koronawirus
łódzkie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2023-05-29 17:15
miejsce
Teatr Wielki, Łódź, Plac Dąbrowskiego
wstęp biletowany
kiedy
2023-05-29 19:00
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany
kiedy
2023-05-29 20:00
miejsce
Teatr Wielki, Łódź, Plac Dąbrowskiego
wstęp biletowany
kiedy
2023-05-30 19:00
miejsce
KIJ, Łódź, ul. Jaracza 45
wstęp biletowany