reklama
kategoria: Turystyka
8 sierpień 2024

Kopalnia Soli „Wieliczka” przywitała milionowego turystę; najwięcej odwiedzających to obcokrajowcy

zdjęcie: Kopalnia Soli „Wieliczka” przywitała milionowego turystę; najwięcej odwiedzających to obcokrajowcy / fot. PAP
fot. PAP
Milionowy turysta w tym roku zwiedził w czwartek Kopalnię Soli „Wieliczka” – była to pani Ewelina Krawczyk z Sieradza. Wśród tegorocznych odwiedzających większość to obcokrajowcy – stanowili oni 60 proc. wszystkich gości kopalni, a najwięcej przyjechało obywateli Wielkiej Brytanii, Włoch i Francji.
REKLAMA

W czwartek przedstawiciele Kopalni Soli „Wieliczka” uroczyście przywitali i uhonorowali milionowego w tym roku turystę. Okazała się nim pani Ewelina Krawczyk z Sieradza, która na zwiedzanie przyjechała z mężem Przemysławem i synem Aleksandrem. W nagrodę rodzina otrzymała solny upominek i voucher dający jej możliwość wyboru jednej z trzech atrakcji przygotowanych w kopalni.

Jak podkreślił podczas uroczystości prezes kopalni Marian Leśny, podziemny zabytek niezmiennie przyciąga gości z całego świata, zachwycając swoim unikalnym dziedzictwem kulturowym i historycznym. „Milion w 221. dniu roku, a w 219. dniu ruchu turystycznego, to dla obiektu podziemnego posiadającego ograniczenia logistyczne imponujący wynik. Przekłada się to na wzrost o około 13 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2023 roku - wtedy to liczba odwiedzających wyniosła 838,7 tys. osób” - ocenił prezes kopalni.

Przypomniał on, że milion odwiedzających został przekroczony dwa tygodnie wcześniej niż rok temu. „Można powiedzieć, że depczemy też po piętach rekordowi z 2019 roku, bo wtedy milionowy gość zawitał do kopalni 25 lipca” - dodał Leśny.

Według kopalnianych statystyk najpopularniejszym dniem zwiedzania w tym roku był 3 maja, gdy szlaki podziemne przemierzyła rekordowa liczba ponad 9,1 tys. osób. Najpopularniejszą trasę turystyczną zwiedziło 927,5 tys. osób, przewodnicy oprowadzili po niej 30,9 tys. grup, a średnia ich liczebność wyniosła 30 osób. 70 proc. turystów zwiedzało kopalnię indywidualnie, a najpopularniejszym językiem obcym podczas zwiedzania był angielski (ponad 41 proc.), który wyprzedził o 2 proc. język polski.

Trasę Górniczą, wymagającą lepszej kondycji i górniczego ekwipunku, zwiedziło 19,7 tys. osób, a przewodnicy obsługiwali na niej prawie 1,6 tys. grup, o średniej liczebności 12 osób. Tężnię solankową odwiedziło 112,2 tys. osób, tj. o 34 proc. więcej niż rok wcześniej. Od czerwca dodatkową atrakcją na jej terenie jest plac zabaw z wodnymi elementami, terenem rekreacji i wypoczynku.

Statystyki kopalni za pełne miesiące (styczeń – lipiec) wskazują, że rok do roku przyniósł wzrost liczby gości o 108,5 tys. osób i wyniósł sumarycznie 947,2 tys. gości. W całym zeszłym roku wielicki zabytek odwiedziło ponad 1,5 mln osób.

Turyści z zagranicy stanowili w tym roku 60 proc. wszystkich odwiedzających kopalnię soli. Do Wieliczki najwięcej przyjechało obywateli Wielkiej Brytanii: 137 tys. osób, Włoch: prawie 42 tys. osób i Francji: 39,7 tys. osób. Łącznie stanowili oni 39 proc. całości ruchu z zagranicy.

Członek zarządu kopalni Łukasz Sadkiewicz zwrócił uwagę na strukturę przyjazdów obcokrajowców pokazującą, że 86,2 proc. to goście z Europy. Według niego w porównaniu z latami poprzednimi kilkukrotnie wzrosła liczba gości z krajów arabskich, takich jak: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska czy Katar.

„Liczbę turystów w kopalni podwoiły takie kraje, jak Turcja i Serbia, a Filipiny zanotowały prawie trzykrotny wzrost. Widoczny jest też wzrost odwiedzin z odleglejszych od Wieliczki krajów, w tym: Japonii, Hondurasu, Indii, Kanady” – wskazał przedstawiciel zabytku.

Wielicka kopalnia działa nieprzerwanie od połowy XIII w. W ciągu siedmiu stuleci na dziewięciu poziomach sięgających do 327 metrów w głąb wydrążono 26 szybów i wybrano sól z 2040 komór. Pod Wieliczką powstał labirynt liczący prawie 300 km korytarzy. Zorganizowany ruch turystyczny odbywa się od końca XVIII w. W 1978 r. kopalnia została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.(PAP)

rgr/ miś/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łódź
3.7°C
wschód słońca: 07:45
zachód słońca: 15:36
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2024-12-26 17:30
miejsce
Teatr Komedii Impro w Łodzi scena...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-27 20:00
miejsce
Teatr Komedii Impro w Łodzi scena...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-28 16:00
miejsce
Teatr im. Stefana Jaracza, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-28 19:00
miejsce
Teatr Wielki, Łódź, Plac Dąbrowskiego
wstęp biletowany