7 marzec 2022

Najlepsze kierunki dla kobiet podróżujących solo

zdjęcie: Najlepsze kierunki dla kobiet podróżujących solo / Fot. Bluewater Sweden / Unsplash
Fot. Bluewater Sweden / Unsplash
Podróże solo kobiet to jeden z największych trendów w sektorze turystycznym, jaki pojawił się w ostatniej dekadzie - coraz więcej kobiet decyduje się na zwiedzanie świata w pojedynkę.
Wolność, jaką daje podróżowanie samej, to poczucie siły, niezależności, otwartości na lokalną kulturę i społeczność. Według badań przeprowadzonych przez organizację Solo Female Travellers, 73% kobiet podróżujących solo martwi się o swoje bezpieczeństwo. Obawy te dotyczą wszystkich grup wiekowych, narodowych i kulturowych, dlatego wybór odpowiedniego miejsca podróży jest niezwykle ważny.

Holidu, wyszukiwarka apartamentów i domów wakacyjnych, postanowiła przeanalizować,które miasta są najbezpieczniejsze dla kobiet podróżujących solo, sporządzając ogólnoświatowy ranking destynacji na podstawie kilku kluczowych czynników, ważnych dla kobiet podróżujących w pojedynkę, takich jak bezpieczeństwo nocą czy poziom przestępczości w miejscu docelowym. Gdzie najlepiej wybrać się będąc solo - podróżniczką?

1. Montreal, Kanada 

Na pierwszym miejscu znajduje się drugie pod względem liczby ludności miasto Kanady, Montreal. Chociaż nie jest to najtańsze miejsce do podróżowania, Montreal uzyskał wysokie noty szczególnie jeśli chodzi o jasność w nocy i poczucie bezpieczeństwa podczas samotnych spacerów po zmroku. To miasto zajęło 12 miejsce wśród wszystkich miast pod względem poziomu natężenia oświetlenia, co oznacza, że wiele ulic w Montrealu jest doskonale oświetlonych w nocy, więc kobiety mogą czuć się bezpieczniej, spacerując po nich samotnie. Ponadto, mimo, że Montreal jest jednym z największych miast Kanady, ma jeden z najniższych w kraju wskaźników przestępczości.

2. Kolombo, Sri Lanka

Na drugim miejscu w naszym rankingu znajduje się stolica Sri Lanki, Kolombo. Średnia cena za taksówkę w tym mieście to około 1 zł za kilometr, co plasuje Kolombo na piątym miejscu najtańszych miast, biorąc pod uwagę średnią cenę za tę formę transportu, a nocleg kosztuje tu około 68 zł za noc. Kolombo wypadło trochę gorzej pod względem oświetlenia w nocy niż Montreal oraz znalazło się na szóstym miejscu biorąc pod uwagę poczucie bezpieczeństwa kobiet spacerując samotnie nocą.

3. Lublana, Słowenia

Podium zamyka Lublana na Słowenii, zdobywając brązowy medal w naszym rankingu ogólnym, ale pierwsze miejsce w Europie. Lublana nie jest najlepiej oświetlonym miastem w nocy, ale cały kraj jest uważany za bardzo bezpieczne miejsce dla kobiet, jeśli chodzi o samotne spacery, co potwierdziło 76% kobiet. Oczywiście, nie oznacza to, że nie należy zachować ostrożności, wybierając dobrze oświetlone drogi i unikając opuszczonych miejsc.

4. Ottawa, Kanada 

Na czwartym miejscu znalazła się stolica Kanady, Ottawa, która zajęła również drugie miejsce spośród trzech miast z tego kraju w pierwszej piątce naszego rankingu. To bardzo imponujący wynik. Bycie stolicą ma jednak swoją cenę - Ottawa jest najdroższym miastem w pierwszej piątce rankingu, jeśli chodzi o cenę noclegu - średnio 180 zł za noc.
Jednym z czynników, który wyróżnia Ottawę, jest wskaźnik przemocy dotyczący kobiet. Tutaj około 1,9% kobiet zgłosiło, że doświadczyło w swoim życiu jakiejś formy przemocy, co jest bardzo optymistycznym wynikiem, mówiącym o braku tolerancji społeczeństwa na jakąkolwiek przemoc wobec kobiet.

5. Edmonton, Kanada

W pierwszej piątce znalazło się kolejne kanadyjskie miasto, tym razem w zachodniej części kraju - Edmonton. To miasto również zajmuje wysokie miejsce pod względem bezpieczeństwa kobiet w nocy oraz niskiej tolerancji jeśli chodzi o przemoc dotyczącą kobiet. Oczywiście podróżując solo, ważny jest zdrowy rozsądek. Pamiętajmy o zachowaniu środków ostrożności takich jak obserwowanie otoczenia, uprzejmość i szacunek w stosunku do innych oraz możliwość kontaktu z kimś zaufanym w nagłych wypadkach.

Wyniki, które nas szczególnie zainteresowały

Łódź w TOP 10! 


Niezwykle miło nam powiedzieć, że w naszym rankingu, na 8 miejscu, znalazło się polskie miasto - Łódź. Przystępne ceny noclegów, lokalnego transportu, niski wskaźnik przestępczości oraz poczucie bezpieczeństwa na pewno przyczyniły się do tak wysokiego miejsca w naszym ogólnoświatowym rankingu miast, których solo - podróżniczki nie powinny się obawiać. W pierwszej 20, znalazły się również Gdańsk, Poznań i Wrocław!

Kraj, który kobiety uważają za najbezpieczniejszy w nocy?
Singapur. Tutaj aż 88% kobiet potwierdza, że nocą w tym mieście czują się bezpieczne.

Miasto, które jest najbardziej oświetlone nocą?
Chicago. To wietrzne miasto jest również niezwykle oświetlone.

Miasto o najniższym wzroście przestępczości w ciągu ostatnich trzech lat?
Wilno. W stolicy Litwy odnotowano najniższy wzrost przestępczości w ciągu ostatnich trzech lat.

Metodologia

Nasz "Ogólnoświatowy ranking miejsc dla podróżujących w pojedynkę po pandemii” powstał biorąc pod uwagę wszystkie główne miasta w danym kraju na świecie, a następnie przeanalizowaliśmy każde z nich pod kątem poniższych czynników:

Bezpieczeństwo kobiet w nocy - odsetek kobiet, czujących się bezpiecznie spacerując samotnie nocą w danym mieście. Czynnik ten został uznany za najważniejszy w tym badaniu (waga czynnika - 4).

Oświetlenie nocą - natężenie światła ulicznego / sztucznego. Waga tego wskaźnika wynosi 2.

Wzrost przestępczości w ciągu ostatnich 3 lat - sprawdza, o ile wzrosła przestępczość w danym mieście w ciągu ostatnich trzech lat. Temu czynnikowi przypisano w rankingu wagę 3, uznając go za drugi najważniejszy czynnik w tym badaniu.

Swoboda poruszania się kobiet - ten czynnik wskazuje czy kobiety w danym kraju mają takie same prawa swobodnego przemieszczania się / wyboru zamieszkania / podróżowania poza granice kraju, jak mężczyźni. Waga tego wskaźnika wynosi 2.

Występowanie przemocy - odsetek kobiet, które kiedykolwiek doświadczyły przemocy fizycznej i/lub seksualnej ze strony partnera. Chociaż odnosi się to bezpośrednio do przemocy domowej, jest dobrym wskaźnikiem bezpieczeństwa i swobody kobiet w danym kraju. Waga tego wskaźnika wynosi 2.

Postępowanie w przypadku Covid-19 - przyjrzeliśmy się danym, jak dany kraj poradził sobie z pandemią koronawirusa w ciągu 43 tygodni od setnego potwierdzonego przypadku zachorowania na COVID-19. Waga tego wskaźnika wynosi 1.

Cena taksówki - średnia cena przejazdu taksówką za 1 km.

Cena noclegu - średnia cena apartamentu z jedną sypialnią w danym mieście za jedną noc.

Wykorzystaliśmy dane z różnych, wiarygodnych źródeł (między innymi Gallup, World Bank czy Organisation for Economic Co-operation and Development), aby znaleźć dane dla każdej z powyższych kategorii, a następnie stworzyć nasz ranking. Miasta, dla których brakowało danych zostały pominięte w tym zestawieniu.

O Holidu
Holidu jest czołową metawyszukiwarką obiektów wakacyjnych. Naszym celem jest ułatwienie rezerwacji domów i apartamentów wakacyjnych na całym świecie za najniższą możliwą cenę. Firma również pomaga właścicielom obiektów wakacyjnych w zwiększeniu liczby rezerwacji przy mniejszym nakładzie pracy, dzięki łatwemu w obsłudze oprogramowaniu pod marką Bookiply. Holidu zostało założone w 2014 roku przez braciJohannes’a i Michael’a Siebers. Ten szybko rozwijający się startup z Monachium, posiada lokalne biura w najatrakcyjniejszych miejscach turystycznych na świecie. Więcej informacji  można znaleźć na stronach https://www.holidu.pl/ i https://www.bookiply.com
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Łódź
-0.6°C
wschód słońca: 07:19
zachód słońca: 15:39
Koronawirus
łódzkie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2022-11-26 18:00
miejsce
Restauracja "Gościniec Czterech...
wstęp biletowany
kiedy
2022-11-26 19:00
miejsce
ARTKOMBINAT Scena Monopolis, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-11-26 19:00
miejsce
Filharmonia Łódzka, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-11-26 20:00
miejsce
Pub Keja, Łódź, Kopernika 46
wstęp biletowany