Port Lotniczy Łódź będzie rozwijał infrastrukturę techniczną do obsługi samolotów
O podpisaniu listu intencyjnego między Portem Lotniczym Łódź i firmą ALL4JETS poinformowała w czwartek rzeczniczka łódzkiego lotniska Wioletta Gnacikowska. Dokument zakłada współpracę obu podmiotów w zakresie rozwoju i modernizacji infrastruktury technicznej na terenie łódzkiego lotniska.
W ramach porozumienia firma ALL4JETS TECHNICS (spółka siostra ALL4JETS), specjalizująca się w obsłudze technicznej statków powietrznych, zamierza wydzierżawić od Portu Lotniczego część terenu o powierzchni niespełna 1 hektara, na której powstanie nowoczesny hangar o powierzchni ok. 5 tys. m kw. do obsługi bazowej samolotów oraz zaplecze biurowo-magazynowe.
Z kolei lotnisko zobowiązało się do dostosowania swojej infrastruktury na potrzeby tej działalności m.in. poprzez przebudowę drogi kołowania oraz rozbudowę płyty postojowej, co umożliwi sprawną obsługę operacyjną samolotów.
Jak wyjaśniła prezes zarządu łódzkiego portu lotniczego Anna Midera, celem inwestycji jest zwiększenie funkcjonalności lotniska i efektywne wykorzystanie jego potencjału. Obie strony porozumienia wzięły pod uwagę położenie lotniska w centrum Polski i szybki dostęp do dróg ekspresowych i autostrad, jakim dysponuje.
Midera uważa, że współpraca z nowym partnerem oznacza rozwój infrastruktury technicznej łódzkiego lotniska i stworzenie wielu nowych miejsc pracy. ALL4JETS świadczy usługi z zakresu obsługi technicznej samolotów, w tym przeglądy techniczne, konserwację oraz demontaż samolotów.
"Chcemy, aby Łódź stała się kluczowym ośrodkiem technicznej obsługi statków powietrznych w regionie. Inwestycja w nowe zaplecze na terenie lotniska to dla nas strategiczny krok" – podkreślił prezes zarządu ALL4JETS TECHNICS Andrzej Niderla.
Zaznaczył, że inwestycja będzie wiązała się nie tylko z tworzeniem nowych miejsc pracy, ale także ze współpracą ze szkołami technicznymi z regionu łódzkiego - zarówno średnimi, jak i wyższymi.
Zakończenie budowy i uruchomienie hangaru planowane jest w III kwartale 2026 roku.
Z lotniska w Łodzi można polecieć przez cały rok liniami rejsowymi do Alicante, Brukseli, Dublina, Londynu, Mediolanu i Malagi. Do końca października można korzystać z połączenia do East Midlands, które następnie zostanie zastąpione przez loty do Birmingham. W minionym sezonie letnim z łódzkiego lotniska odbywały się czartery organizowane przez biura podróży do Turcji (Antalya, Bodrum), Bułgarii, Tunezji, Grecji (Kreta, Rodos, Zakynthos).
Port Lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta tylko w I półroczu tego roku obsłużył prawie 200 tys. podróżnych; w całym 2023 roku było ich ponad 350 tys. (PAP)
agm/ mmu/