60. rocznica śmierci Aleksandry Piłsudskiej - Patronki Roku 2023
fot. nadesłane
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zaprasza do oglądania materiału edukacyjnego i wystawy online, które zostały poświęcone Aleksandrze Piłsudskiej. Dostępne są one online na stronie www. biblioteki oraz na portalu "Drzwi do Kultury".
REKLAMA
Aleksandra Piłsudska jako Pierwsza Dama Niepodległości na portalu Drzwi do kultury
W materiale edukacyjnym staramy się pokazać działalność niepodległościową Aleksandry i Józefa Piłsudskich oraz życie codzienne bohaterów.Wystąpienie wzbogacają cytaty, zdjęcia oraz artykuły z czasopism pochodzące z Biblioteki Cyfrowej Regionalia Ziemi Łódzkiej.
Ksawery Prószyński pisał o Aleksandrze Piłsudskiej na łamach Wiadomości Polskich Politycznych i Literackich:
Historia nie zapomni Aleksandry Piłsudskiej [...]. Jeśli kiedyś pisać się będzie dzieje kobiety polskiej [...] to historia do tego wspaniałego albumu [...] wniesie jeszcze wizerunek czarno ubranej pani, Aleksandry Piłsudskiej.
Dziś można powiedzieć, że Aleksandra Piłsudska pozostała w cieniu wielkiego męża i jest szerzej nieznana. Do historii przeszła nie jako rewolucjonistka czy kurierka Legionów, ale jako Pani Marszałkowa, żona Marszałka i matka jego córek. Spróbujemy dzisiaj przypomnieć jej osobę i wszechstronność działań, rolę matki, żony, koleżanki kurierki, Pani Marszałkowej, działaczki społecznej, kobiety oczytanej i wykształconej, która wspierała poczynania Męża.
Wystawa online: Aleksandra Piłsudska w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej
31 marca 1963 roku w Londynie zmarła na uchodźctwie jedna z legendarnych postaci polskich kobiet, które tak mężnie i wytrwale walczyły o Polskę niepodległą.Aleksandra Piłsudska ze Szczerbińskich jest szerzej znana jako druga żona Marszałka, ale jej wielki i najzupełniej osobisty (jak napisał w nielegalnym wówczas druku Kawalerowie Polski Niepodległej , 1989 - Antoni Lenkiewicz) - wkład w walki oraz cierpienia, których ukoronowaniem było odzyskanie przez Polskę niepodległości w roku 1918 - przez wiele lat pozostawał niedoceniany, a od roku 1945 skazany na zapomnienie w Polsce nie-niepodległej, przyprószony kurzem ignorancji aż do roku 1989.
28 października 1992 prochy Aleksandry Piłsudskiej zostały sprowadzone z Londynu do niepodległej Polski i złożone w grobie rodzinnym na Powązkach.
Po roku 1989 i zmianach ustrojowych znowu można pisać i publikować na temat Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz naszej bohaterki, a w roku 1990 nasza Książnica odzyskuje imię swojego, pierwotnego patrona tj. : Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Pojawiają się w prasie liczne artykuły i książki poświęcone Józefowi Piłsudskiemu - jego działalności politycznej, militarnej, jego życiu prywatnemu. Coraz więcej uwagi poświęca się także osobom z jego otoczenia, związanym nie tylko z walką o Niepodległą i polityką, ale również jego najbliższym - rodzinie: żonie Aleksandrze Piłsudskiej, ich córkom oraz wnukom, którzy po roku 1989 w Niepodległej Polsce mogą i działają na rzecz pamięci Józefa Piłsudskiego swojego ojca i dziadka, a jednocześnie - wielkiego męża stanu.
Sylwetka Aleksandry Piłsudskiej z domu Szczerbińskiej, jako żony Marszałka i matki ich dzieci , jak i jej działalność polityczna, bojowa oraz społeczna jest na nowo rozpoznawana i zaczyna być właściwie doceniana. Jej Wspomnienia wydane po raz pierwszy w roku 1940 w Londynie po angielsku, a w roku 1960 po polsku również w Londynie, w Kraju ukazały się po raz pierwszy dopiero w roku 1989 (wznowione w 2004.). Dowiemy się z nich wiele o historii Polski, a zwłaszcza o odzyskaniu niepodległości, o Marszałku Józefie Piłsudskim, a nawet o życiu rodzinnym Piłsudskich i wielkiej miłości ojca do córek, ale o samej Aleksandrze niewiele Bo taka prawdopodobnie była. Skromna i powściągliwa, całkowicie oddana mężowi i rodzinie, a przede wszystkim Ojczyźnie i jej Sprawie. Bo kto się urodził Polakiem, ten musi być patriotą.
Pani Marszałkowa Piłsudska jest uosobieniem wspaniałych zalet kobiety polskiej, a całe Jej życie to jeden ciągły akt oddania się Sprawie. Polacy mają widoki, że staną się narodem naprawdę wielkim, dopóki wśród nas będą takie matki, żony i towarzyszki. (Gen. Kazimierz Sosnkowski przemówienie z okazji 70 -tych urodzin A. Piłsudskiej - Londyn, 1952).
Jej zasługi sprawiły, że znalazła się wśród ustanowionych uchwałą Sejmu RP Patronów Roku 2023.
W sześćdziesiątą rocznicę śmierci Aleksandry Piłsudskiej zapraszamy Państwa do obejrzenia prezentacji książek, komiksów, artykułów w prasie oraz filmów ze zbiorów WBP poświęconych jej osobie, jak również Józefowi Piłsudskiemu oraz ich córkom.
PRZECZYTAJ JESZCZE