465 mln dla placówek medycznych w łódzkiem
Wzrost budżetów szpitali wynika z wyliczeń Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Agencja przygotowała je na podstawie danych kosztowych, które otrzymała od 85% szpitali w kraju. Szpitale w Łódzkiem także przekazały takie dane.
Poprawa kondycji finansowej zwłaszcza szpitali powiatowych, które są najbliżej lokalnych społeczności, jest wynikiem z jednej strony wzrostu wyceny świadczeń ale także wdrożonych przez dyrektorów szpitali programów naprawczych uzgodnionych z Łódzkim NFZ. Minister zdrowia wybrał wariant, który pozwala na przekazanie placówkom medycznym w regionie najwyższych środków finansowych. Podwyżka uwzględnia bowiem nie tylko wzrost minimalnego wynagrodzenia dla osób zatrudnionych na umowę o pracę, ale także koszt wzrostu płac dla osób zatrudnionych np. na kontraktach. Uwzględnia inflację, nadwykonania i wyższe wyceny w internie, chirurgii i położnictwie, a te oddziały są w większości szpitali powiatowych. Do szpitali w Łódzkiem trafi do końca roku ponad 350 mln zł, to potężna kwota i z rozmów z dyrektorami wiem, że to oczekiwane i godne wsparcie. Skorzystają także pacjenci: część tych pieniędzy zostanie przeznaczona na zwiększenie liczby punktów, czyli większą liczbę świadczeń medycznych dla chorych – wyjaśnia A. Olsiński dyr. Łódzkiego NFZ.
Dodatkowe pieniądze poprawią płynność finansową szpitala i zwiększą liczbę wykonywanych świadczeń, jestem pozytywnie zaskoczony tym wzrostem – mówi Piotr Kagankiewicz, Dyrektora Szpitala Powiatowego w Radomsku.
Prof. dr hab. J. Krakowiak, Poddębickie Centrum Zdrowia:Jestem zadowolona z tej podwyżki, zaspokaja potrzeby związane z podwyżką wynagrodzeń. Mój szpital nigdy nie był zadłużony, więc zawsze mam bufor bezpieczeństwa na wypadek nieoczekiwanych zdarzeń. Podpisałam aneks, wyliczyłam ile dostanę i tyle otrzymałam – wyjaśnia Eunika Adamus Dyrektor w PCM sp. z o. o. NZOZ Szpital Powiatowy Wieruszów, czyli szpitala o znaczeniu powiatowym, który zapewnia lokalnej społeczności nie tylko oddział internistyczny, pediatrię, chirurgię, ale także hospicjum i zakład opiekuńczo-leczniczy, prowadzi także wiele poradni specjalistycznych.
Zwiększanie wartości umów oznaczało dla Łódzkiego NFZ konieczność przygotowania blisko 2 tys. aneksów umów. Szpitale w regionie otrzymały aneksy w poniedziałek 17 lipca, w Łódzkiem podpisała je już znakomita większość dyrektorów szpitali.Po wzroście ryczałtu sytuacja szpitala pozwoli na poprawę jakości świadczeń zdrowotnych. Przeznaczę większe środki na leki, naprawy sprzętu medycznego, higienę wewnątrzszpitalną. Zwiększy się dostępność świadczeń dla chorych z całej Polski, których leczymy w naszym szpitalu.
Szpitale powiatowe, które zrzeszamy pozytywnie przyjęły informacje o aneksach zwiększających wartość umów. Dodatkowe pieniądze, które trafia do szpital powiatowych i miejskich gwarantują im ciągłość pracy i wypełnienie zapisów ustawy z 1 lipca – informuje Paweł Paczkowski członek zarządu Zrzeszenia Szpitali Powiatowych i Miejskich Województwa Łódzkiego.