27 październik 2022

Bądźmy FAST – wyprzedźmy udar mózgu!

zdjęcie: Bądźmy FAST – wyprzedźmy udar mózgu! / fot. nadesłane
fot. nadesłane
• Na początku listopada – tuż po Światowym Dniu Udaru Mózgu (29 października) – rusza najnowsza odsłona programu edukacyjnego FAST Heroes dedykowana dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (5-9 lat).

• FAST – Face (twarz), Arm (ramię), Speech (mowa), Time (czas): dzieci poznają te 3 charakterystyczne objawy i rolę decydującego bezcennego czasu podczas 5 lekcji, które dotąd zostały przeprowadzone w niemalże 1000 placówkach edukacyjnych w naszym kraju. Łącznie w programie udział wzięło już ok. 200 tysięcy dzieci z 14 krajów, w tym prawie 30 tysięcy z Polski.

• Program FAST Heroes zyskał w Polsce uznanie ekspertów medycznych, w tym tak znamienitych specjalistów w dziedzinie neurologii jak: prof. dr hab. n. med. Agnieszka Słowik, prof. dr hab. n. med. Anna Członkowska, prof. dr hab. n. med. Bartosz Karaszewski, dr hab. n. med. Adam Kobayashi, prof. uczelni.

• Program zdobył także poparcie organizacji nauczycielskich, w tym Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty (OSKKO).

Dlaczego program FAST Heroes jest tak ważny?

Przede wszystkim uświadamia nas na temat codziennego zagrożenia – udaru mózgu. W Polsce odnotowujemy corocznie około 80 – 90 tys. jego przypadków. Oznacza to, że statystycznie co 6,5 minuty jedna osoba doznaje udaru mózgu. Najczęściej są to osoby starsze. Jego ofiarą padają jednak także młodsi ludzie. Udar mózgu niesie ze sobą ryzyko nie tylko trwałego kalectwa, ale może nawet prowadzić do śmierci. Optymistyczna wiadomość jest  taka, że nie jesteśmy zupełnie bezbronni w walce z tym groźnym przeciwnikiem. Dzięki programowi edukacyjnemu FAST Heroes i umiejętnemu rozpoznaniu zagrożenia, dzieciom naprawdę udało się ocalić życie swoich najbliższych – babć i dziadków, co zostało przedstawione w dokumencie zrealizowanym przez telewizję BBC: vimeo.com. Jak się zatem okazuje, nie tylko peleryna i maska czyni SUPERBOHATERA!

Na czym polega program FAST Heroes?

Przyświeca mu idea „nauki przez zabawę” i przeznaczony jest dla dzieci w wieku 5-9 lat. Program opiera się na cyklu pięciu zajęć edukacyjnych prowadzonych przy pomocy przystępnie napisanych zeszytów ćwiczeń o przykuwającej uwagę szacie graficznej. Program można realizować także z domu w wersji online korzystając z bezpłatnych e-booków, dostępnych po zalogowaniu na stronie www.fastheroes.com. Dzięki temu do dzieci dołączyć mogą również rodzice, a rodzinna zabawa zamienia się w pełną wyzwań edukacyjną przygodę.

Inicjatywa zyskała wsparcie ekspertów

Program został międzynarodowo doceniony nie tylko przez nauczycieli, rodziców i ich dzieci, ale także ekspertów medycznych, towarzystwa naukowe, fundacje, ministerstwa i inne podmioty, w tym Światową Organizację Udaru Mózgu. W bieżącym roku (2022) FAST Heroes otrzymał również rekomendację Komisji Europejskiej w ramach inicjatywy „Razem Zdrowsi”.  W Polsce program objęło patronatem Stowarzyszenie „Udarowcy - Liczy się Wsparcie”. Ponadto dotychczasowe edycje programu wspierały Polskie Towarzystwo Neurologiczne oraz Polskie Towarzystwo Udaru Mózgu.  

Udaru mózgu najczęściej doznają osoby starsze, niejednokrotnie podczas opieki nad wnukami. Dlatego tak istotne jest, aby edukować dzieci na ten temat i uczyć je rozpoznawać charakterystyczne symptomy takie jak opadnięta ręka, bełkotliwa mowa czy wykrzywienie kącika ust. Ponadto najgroźniejszym przeciwnikiem w walce z udarem mózgu jest czas, a odpowiednio szybka reakcja może zminimalizować poziom niepełnosprawności, a nawet uratować życie. Program edukacyjny FAST Heroes zaznajamia dzieci z charakterystycznymi objawami udaru oraz uczy korzystania z numeru alarmowego 112, czyli porusza aspekty kluczowe dla ratowania życia najbliższych – babć i dziadków. Całym sercem popieramy program edukacyjny FAST Heroes i przyświecające mu cele. Jesteśmy przekonani, że poprzez edukację dzieci zwiększa się także ogólna świadomość społeczna o udarze mózgu wśród dorosłych – mówi dr Sebastian Szyper, prezes Stowarzyszenia „Udarowcy – Liczy się Wsparcie”. 

Już teraz trwa rejestracja szkół i przedszkoli za pośrednictwem strony www.fastheroes.com.

Tak niewiele potrzeba, żeby uniknąć katastrofalnych skutków udaru mózgu. Wystarczy zdobyć niezbędną wiedzę i wyprzedzić tym samym tę groźną chorobę.

Facebook: https://www.facebook.com/FastHeroesPolska
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Łódź
1.1°C
wschód słońca: 07:22
zachód słońca: 16:28
Koronawirus
łódzkie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2023-02-02 19:00
miejsce
Klub Scenografia, Łódź, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-02 19:00
miejsce
Galeria Piotrkowska, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-02 20:00
miejsce
Przechowalnia, Łódź, ul. 6 sierpnia 5
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-04 19:00
miejsce
ARTKOMBINAT Scena Monopolis, Łódź,...
wstęp biletowany