14 wrzesień 2021

Cessak: Trzeba się spodziewać większych pandemii co kolejne dekady

Trzeba się spodziewać większych pandemii co kolejne dekady. Musimy się do tego przyzwyczaić - powiedział we wtorek w Radiu Plus prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Leczniczych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak.
REKLAMA

Cessak zaznaczył, że koronawirus nie jest podobny do wirusa grypy, który co roku regularnie mutuje, lecz przypomina bardziej wirusy SARS-1 i MERS, które mutują co dekadę.

"Trzeba się spodziewać większych pandemii co kolejne dekady. Musimy się do tego przyzwyczaić" - ocenił.

Zdaniem Cessaka, na mutowanie koronawirusa wpłynie także kwestia wyszczepienia znacznej części populacji. "FDA (Agencja Żywności i Leków - PAP) przedstawiła swoje scenariusze, że przyszły rok będzie elementem wygaszania pandemii pod tym względem, że szczepienia dały rezultaty (...). Zahamowaliśmy (...) w jakimś procencie, mutację wirusa" - stwierdził.

Odnosząc się do kwestii szczepienia dzieci Cessak podkreślił, że sytuacja epidemiczna w tym roku jest inna. "Mieliśmy inny wariant wirusa. Dzieci przechodziły chorobę łagodniej, nie miały takich wyraźnych powikłań" - ocenił.

Przytoczył amerykańskie badania, które wskazują, iż wariant Delta koronawirusa jest bardziej niebezpieczny dla dzieci, niż poprzednie warianty. "Dzisiaj dane z Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej pokazują, że (...) 27 proc. całej populacji stanowiły dzieci. Więc w zasadzie co czwarta osoba, która choruje, to członek najmłodszej populacji, właśnie pediatrycznej" - mówił.

Dodał, że Amerykanie przekazali, że wśród dzieci było 10 zgonów. "Więc zgony, hospitalizacje dotykają dzieci w tym wariancje Delta" - podkreślił.(PAP)

Autor: Iwona Żurek

iżu/ mir/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
łódzkie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2021-11-27 16:00
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-27 19:00
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-28 17:00
miejsce
Atlas Arena, Łódź, al. Bandurskiego 7
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-28 19:00
miejsce
Klub Wytwórnia, Łódź, ul. Łąkowa 29
wstęp biletowany