Do Centralnego Szpitala Klinicznego przeprowadzają się kolejne kliniki
O przeniesieniu kolejnych klinik do Centralnego Szpitala Klinicznego poinformowała w czwartek rzeczniczka Uniwerystetu Medycznego w Łodzi Joanna Orłowska.
Jak podała, ginekologia i położnictwo, które do tej pory funkcjonowały w ramach Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Pirogowa przy ul. Wileńskiej, swoją nową siedzibę mają teraz na 16 piętrze budynku A1 kampusu Centrum Kliniczno-Dydaktycznego (CKD).
W Klinice Położnictwa i Ginekologii kierowanej przez prof. Piotra Sieroszewskiego funkcjonuje Oddział Patologii Ciąży i Ginekologii oraz Oddział Położnictwa i Perinatologii pod kierownictwem prof. Jarosława Kalinki.
W sierpniu pierwszych pacjentów przyjęły również kliniki onkologiczne przeniesione do CKD z Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika.
Klinika Onkologii Klinicznej z Oddziałem Chemioterapii, którą kieruje prof. Piotr Potemski, została zlokalizowana na 15 piętrze (w tym oddział dzienny na parterze), a Klinika Chirurgii Onkologicznej, pod kierownictwem prof. Janusza Piekarskiego oraz prof. Dariusza Nejca na piętrze 10.
"Jednostki te są częścią Akademickiego Ośrodka Onkologicznego utworzonego w ramach II etapu projektu Centrum Kliniczno-Dydaktycznego.W nowej lokalizacji na pacjentów czeka nie tylko doświadczona kadra, ale także funkcjonalne wnętrza oraz nowoczesna aparatura, która wspiera proces diagnostyki i leczenia. Aby zapewnić pacjentom onkologicznym najwyższy standard diagnostyki obrazowej i terapii, na terenie kampusu CKD powstaje również Ośrodek Radioterapii, którego otwarcie planowane jest w przyszłym roku" - dodała Orłowska.
CKD to strategiczna inwestycja Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, która realizowana jest od 1975 roku. Wieloprofilowy szpital otwarto dopiero po 39 latach budowy. Wcześniej rozpoczęły działalność jednostki znajdujące się w innych budynkach na terenie kompleksu CKD m.in. Instytut Stomatologii, Centrum Dydaktyczne, Zakład Diagnostyki Obrazowej, Kliniki Psychiatryczne.
W 2014 w 17-kondygnacyjnym budynku głównym CKD uruchomiono szpital z oddziałami m.in. chirurgii ogólnej, chorób wewnętrznych i diabetologii, nefrodiabetologii, intensywnej opieki medycznej, dializ, kardiochirurgii, kardiologii, nefrologii i hipertensjologii, ortopedii oraz rehabilitacji. Otwarcie placówki nie oznaczało końca inwestycji - jej kolejne etapy są wciąż realizowane; do CKD stopniowo przeprowadzają się kliniki uniwersyteckie działające w różnych punktach miasta, a jednocześnie na jego terenie powstają zupełnie nowe jednostki.(PAP)
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ agz/