13 październik 2021

Dzięki profilaktyce na leczenie trafiło 198 kobiet z rakiem piersi

fot. PAP
Prawie 47 tys. mieszkanek regionu łódzkiego skorzystało w tym roku z profilaktycznych badań pod kątem raka piersi. Ponad 1,3 tys. zgłosiło się na pogłębione badania, a 198 trafiło na leczenie do specjalistycznych ośrodków - poinformował łódzki NFZ.
REKLAMA

"Rocznie raka piersi rozpoznaje się u ok. 1,5 mln kobiet na całym świecie. W Łódzkiem w tym roku do etapu pogłębionej diagnostyki - czyli na biopsję zmiany w piersi - zgłosiło się 1322 kobiet, do dalszego leczenia zostało skierowanych 198 z nich" - przekazała PAP w środę rzeczniczka łódzkiego NFZ Anna Leder.

W ramach programu profilaktycznego, skierowanego do grupy kobiet najbardziej zagrożonych rakiem piersi - w wieku od 50 do 69 lat, które przez ostatnie dwa lata nie miały wykonywanej mammografii lub otrzymały w ramach realizacji programu pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania po upływie 12 miesięcy- do końca sierpnia 2021 przebadanych w Łódzkiem zostało prawie 47 tys. pacjentek. Większość badań - ponad 28 tys. - miało miejsce w mammobusach. Reszta w pracowniach stacjonarnych.

Jak zauważyła Leder, do 1 września w skali kraju populacja kobiet objętych profilaktyką raka piersi wyniosła 34,52 proc. Województwo łódzkie z wynikiem 37,26 proc. znalazło się powyżej średniej krajowej.

Dla porównania: w roku 2020 do etapu pogłębionej diagnostyki (czyli na biopsję zmiany w piersi) skierowano w regionie 2399 kobiet. Zgłosiło się 1965 pacjentek, a do leczenia zostało skierowanych 395. Niestety, z powodu pandemii liczba wykonanych mammografii w porównaniu z 2019 rokiem spadła w tym okresie o 23 tys.

Rak piersi to nowotwór złośliwy powstający z komórek gruczołu piersiowego. Rozwija się miejscowo i może dawać przerzuty do węzłów chłonnych i narządów wewnętrznych. To najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet - w większości przypadków jest diagnozowany zbyt późno, co ma negatywny wpływ na leczenie.

Kluczową rolę w wykrywaniu raka piersi odgrywa profilaktyka, m.in. obserwacja i samobadanie. Konsultacja ze specjalistą jest wskazana, gdy obserwujemy zmianę wielkości i kształtu piersi, która nie ustąpiła po miesiączce; guzki lub zgrubienia wyczuwalne w piersi lub pod pachą; zmianę koloru skóry, wciąganie skóry piersi, zmiany w obrębie brodawki czy wyciek z piersi. W wielu przypadkach choroba przez dłuższy czas przebiega bezobjawowo, dlatego pacjentkom po 50. roku życia zalecane są badania mammograficzne.

W Łódzkiem badanie takie można wykonać w poradniach lub w mammobusie, który dojeżdża do najodleglejszych zakątków regionu. W województwie jest 40 mammobusów i 13 pracowni stacjonarnych. Ich wykaz jest na stronie łódzkiego NFZ: https://www.nfz-lodz.pl/dlapacjentow/aktualnosci/6465-zbadaj-piersi-sprawdz-gdzie-skorzystac-z-mammografii-w-dniach\

Do udziału w programie profilaktyki raka piersi nie jest potrzebne skierowanie. Wystarczy zgłosić się osobiście lub umówić na wizytę telefonicznie do poradni, która ma podpisaną z NFZ umowę na realizację programu. Kobiety, które nie kwalifikują się do objęcia programem profilaktycznym mogą wykonać mammografię lub USG piersi na podstawie skierowania wydanego przez lekarza specjalistę (ginekologa, onkologa).(PAP)

Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ ok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
łódzkie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2022-01-31 17:30
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany
kiedy
2022-01-31 18:00
miejsce
Teatr im. Stefana Jaracza, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-01-31 20:30
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany
kiedy
2022-01-31 20:30
miejsce
Teatr im. Stefana Jaracza, Łódź,...
wstęp biletowany