1 maj 2021

Kilkaset osób w kolejce do mobilnego punktu szczepień

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się w sobotę mobilny punkt szczepień przeciwko COVID-19 w Łodzi. Mimo opadów deszczu na otrzymanie preparatu w około 500-metrowej kolejce oczekiwało kilkuset mieszkańców z całego regionu. Pierwszy chętny ustawił się o godz. 3 w nocy.
REKLAMA

Łódź jest jednym z 16 polskich miast, w którym w długi majowy weekend działa mobilny punkt szczepień antycowidowych. Stanął on w jednym z największych miejskich parków na Zdrowiu, gdzie chętni mający aktywne e-skierowanie mogą od soboty do poniedziałku otrzymać jednodawkowy preparat firmy Johnson&Johnson.

Mimo opadów deszczu, chętnych jest bardzo dużo. W sobotnie południe kolejka, w której było kilkaset osób liczyła ok. 500 metrów. Stały w niej osoby w różnym wieku.

"Jesteśmy od godz. 8 i już niedługo nasza kolej. Nie odstraszyła nas duża liczba chętnych oraz brzydka pogoda. Mieliśmy wyznaczony termin na 27 maja, ale chcemy skorzystać z możliwości jego przyspieszenia. Chodzi o zdrowie, bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich. No i powrót do długo oczekiwanej normalności. Tak naprawdę, nic nas to nie kosztuje, oprócz odstania swojego w kolejce" – mówili PAP Rafał i Andżelika z Łodzi.

Blisko cztery godziny na otrzymanie swojej dawki oczekiwała też Marta z Piotrkowa Trybunalskiego. Jak tłumaczyła, dla niej największą motywacją do zaszczepienia się była chęć swobodnego podróżowania. "Uwielbiam zagraniczne wyjazdy, a dawno nigdzie nie byłam. Chcę to zmienić i zależy mi na tym, żeby szybko ochronić się przed chorobą oraz być zwolnioną z uciążliwych ograniczeń, jak choćby kwarantanna czy płatne testy" – wyjaśniła.

Obecny na miejscu wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński przyznał w rozmowie z PAP, że duża frekwencja spełniła nadzieje. Dodał, że pokazuje ona, jak duże jest zapotrzebowanie na zaszczepienie się przeciw COVID-19 wśród Polaków.

"To nasza kolejka nadziei. Świadczy ona o dużej odpowiedzialności mieszkańców. Dzięki niej mamy pewność, że dużo osób chce zaszczepić się w woj. łódzkim i wkrótce będziemy mogli wrócić do normalności. Pierwsza osoba ustawiła się już o godz. 3 w nocy. Ale ten pan nie zaszczepił się pierwszy, ponieważ przepuścił kobietę, panią Agnieszkę" – poinformował wojewoda.

Zaszczepione osoby podkreślały, że sama kwalifikacja lekarska i szczepienie przebiegło bardzo sprawnie i szybko. "Trwa to od kilku do kilkunastu minut. Należy się zarejestrować, wypełnić ankietę, porozmawiać z lekarzem, otrzymać bezbolesny zastrzyk oraz chwilę odpocząć i odczekać. Było warto. Czuję dużą ulgę, bo w rodzinie są już wszyscy zaszczepieni. Mam jednak lepiej, bo nie muszę czekać na drugą dawkę" – przyznał 40-letni Tomasz.

Pełnomocniczka wojewody łódzkiego ds. szczepień Jolanta Kowalik-Gęsiak poinformowała, że w sobotę od godz. 8 do południa udało się zaszczepić blisko 200 osób. Na miejscu pracuje czworo lekarzy kwalifikujących do szczepień oraz pięć osób podających preparat.

"Tak duża frekwencja jest bardzo budująca i mam nadzieję, że wszyscy, którzy przyjdą, zostaną zaszczepieni. Na bieżąco monitorujemy kolejkę, na jej początek przesuwamy osoby niepełnosprawne, czy osoby z dziećmi. Dbamy też o zachowanie dystansu społecznego" – zapewniła.

Mobilny punkt szczepień w parku na Zdrowiu w sobotę, niedzielę i poniedziałek działa od godz. 8 do wyczerpania zapasów szczepionki na dany dzień. W sumie trafiło do niego 2,5 tys. dawek preparatu Johnson&Johnson.

"Początkowo planowaliśmy zaszczepić dziennie co najmniej 500 osób, ale sądząc po zainteresowaniu zwiększymy prawdopodobnie tę pulę. Jeśli zajdzie potrzeba, będziemy podejmować działania dostarczenia większej liczby dawek. Pracujemy nad tym, by nikt nie odszedł niezadowolony" – zaznaczyła pełnomocniczka wojewody. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
łódzkie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2021-08-29 16:00
miejsce
Kościół polskokatolicki pw....
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-04 20:00
miejsce
Klub Wytwórnia, Łódź, ul. Łąkowa 29
wstęp biletowany
kiedy
2021-09-26 16:30
miejsce
Kościół polskokatolicki pw....
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-14 19:00
miejsce
ArtKombinat Scena Monopolis, Łódź,...
wstęp biletowany