7 październik 2020

Łódź: powstały dodatkowe izolatki dla pacjentów z podejrzeniem koronawirusa

W poradniach należących do Miejskiego Centrum Medycznego "Widzew" w Łodzi powstały dodatkowe izolatki dla pacjentów z podejrzeniem koronawirusa – poinformował w środę na spotkaniu z mediami wiceprezydent miasta Adam Wieczorek.
REKLAMA

Podkreślił, że od początku trwania pandemii miejskie poradnie oprócz udzielania teleporad przyjmują pacjentów w przychodniach.

"Po sprawdzeniu temperatury, wypisaniu ankiety epidemiologicznej, dezynfekcji rąk oraz założeniu maseczki wejdziemy do poradni, zarejestrujemy się i zostaniemy przyjęci przez lekarza" – powiedział.

Jak mówił, w miejskim szpitalu im. Jonschera operacje wykonywane są planowo, a pacjenci kierowani na zabiegi w placówce, po wskazaniach lekarza, mają wykonywany test na COVID-19, a na wynik czekają na izolowanej sali. Również Centra Zdrowego i Aktywnego Seniora, po przerwie wywołaną pierwszą falą koronawirusa przyjmują uczestników z zachowaniem reżimu sanitarnego. Od sierpnia mieszkańców domów pomocy społecznej mogą odwiedzać bliscy.

"Oczywiście spotkanie musi być wcześniej umówione, a gość musi dostosować się do wytycznych sanitarnych. Spotkania są zawieszane w wyjątkowych sytuacjach, dla bezpieczeństwa mieszkańców i tylko wtedy, gdy w domach rośnie np. liczba przeziębień i innych zachorowań okołogrypowych" – mówił Wieczorek.

Obecna na spotkaniu dyrektor Miejskiego Centrum Medycznego "Widzew" Elżbieta Junczyk zwróciła uwagę, że w poradni przy al. Piłsudskiego 157 już na początku pandemii utworzona została jedna izolatka. Została ona zorganizowana tuż przy głównych drzwiach wejściowych do placówki. Każdy pacjent wchodzący do poradni ma m.in. badaną temperaturę. Gdyby okazało się, że jest podwyższona lub pacjent miałby inne objawy mogące wskazywać na zarażenie koronawirusem, wtedy jest kierowany do izolatki i to tam przyjmuje go lekarz.

"Dzięki temu pacjent nie ma kontaktu z innymi osobami w poradni. Teraz, na prośbę lekarzy, powstała druga taka izolatka. Jedna jest na parterze, druga na piętrze przychodni. Jedną przeznaczyliśmy dla lekarzy pierwszego kontaktu, internistów, a drugą dla specjalistów" – wyjaśniła i dodała, że podobnie jest w poradni przy ul. Elsnera, gdzie powstały osobne izolatki dla dzieci i dla dorosłych.

Podczas konferencji przypomniano, że izolatki są utworzone we wszystkich ponad 30 poradniach należących do miejskich centrów medycznych. W miejskim szpitalu im. Jonschera jest sześć łóżek dla pacjentów z COVID-19. Podkreślono, że zarówno miejskie centra medyczne, jak i domy pomocy społecznej czy domy dziecka, są wyposażone w środki ochrony: maseczki, rękawiczki, płyny do dezynfekcji, przyłbice czy w fartuchy. (PAP)

Autor: Jacek Walczak

jaw/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
łódzkie
19156
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2020-12-27 16:00
miejsce
Kościół polskokatolicki pw....
wstęp biletowany
kiedy
2021-01-02 17:00
miejsce
Filharmonia Łódzka, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-01-08 17:00
miejsce
Teatr ART.KOMBINAT w kompleksie...
wstęp biletowany
kiedy
2021-01-08 19:30
miejsce
ArtKombinat Scena Monopolis, Łódź,...
wstęp biletowany