Łódzcy seniorzy dbają o swój sen
W jaki sposób możemy radzić sobie z zaburzeniami snu i bezsennością?
Tego dowiedzieli się seniorzy w Łodzi, 17 października - podczas specjalnego spotkania z lekarzem-endokrynologiem.
Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Heleny Kretz usłyszeli, co mogą zrobić, aby walczyć z problemami ze snem, które często dotykają osoby w starszym wieku.
Łódź to jedno z wielu miast w Polsce, w których właśnie ruszają spotkania organizowane w Uniwersytetach Trzeciego Wieku, prowadzone przez specjalistę: lekarza-endokrynologa. W tym czasie będzie można nie tylko uzyskać praktyczną wiedzę na temat kłopotów z bezsennością, ale także poznać odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania. Wykład odbył się w piątek, 17 października, w Łódzkim Uniwersytecie Trzeciego Wieku im. Heleny Kretz.
Kłopoty ze snem a wytwarzanie melatoniny
Po 40 roku życia zaczynamy cierpieć na kłopoty ze snem, który może stać się płytki i przerywany. Dzieje się tak, ponieważ z wiekiem zmniejsza się poziom produkcji melatoniny, a to z kolei nie pozwala nam zdrowy, spokojny sen. "Niedobór melatoniny (...) prowadzi do zaburzeń snu, a w konsekwencji uogólnionego pogorszenia stanu zdrowia" - mówi ekspert - endokrynolog, dr n.med. Michał Rabijewski.
Co można zrobić, żeby zadbać o swój sen?
W odróżnieniu od środków nasennych, również tych pochodzenia roślinnego, melatonina w naturalny sposób reguluje pracę wewnętrznego zegara, przywracając organizmowi właściwe rozpoznanie dnia i nocy.
Badania wykazały, że stosowanie melatoniny poprawia jakość snu o 60%, a także:
- Wydłuża czas snu
- Przywraca marzenia senne
- Zmniejsza czętość przebudzeń i zwiększa łatwość rannego wybudzania