21 październik 2020

Masz objawy koronawirusa? Zobacz jak postępować

Obecna sytuacja zdrowotna w kraju jest bardzo trudna. Pora roku oraz pogoda nie sprzyjają zachowaniu odporności i dobrego zdrowia. W tym roku, poza zachorowaniami na sezonową grypę i inne infekcje grypopodobne, borykamy się przede wszystkim z COVID -19. Co zrobić kiedy wystąpią u nas objawy chorobowe?
REKLAMA
Typowe objawy COVID-19 to wysoka gorączka, duszności, kaszel i kłopoty z oddychaniem. Mogą pojawić się również: bóle mięśni i głowy, biegunka, wysypka, a także utrata węchu i smaku. To ważne, aby nie bagatelizować złego samopoczucia, nie diagnozować się samodzielnie i zachować odpowiednią procedurę, przygotowaną przez Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektorat Sanitarny.

Po pierwsze zachowaj się odpowiedzialnie

W strategii walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa niebywale istotne są odpowiedzialne zachowania każdego obywatela. Ponieważ wirus ten jest wysoce zaraźliwy i przenosi się drogą kropelkową, ważne jest, aby w przypadku wystąpienia objawów pozostać w domu. Istotne jest również, aby osoby, które z nami mieszkają również podjęły decyzję o samoizolacji.

Kolejnym i niezbędnym krokiem jest dokonanie kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, za pośrednictwem teleporady. Jeśli masz objawy, wysoce prawdopodobne jest, ze zostaniesz wysłany na test na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Jest to o tyle istotne, gdyż obecnie skierowanie w ramach NFZ może wystawić tylko lekarz POZ.

Wykonanie testu

Lekarz podstawowej opieki zleci test za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl. Powinien również przekazać Ci informację o mobilnych punktach pobrań, tzw. drive thru, w których będziesz mógł wykonać badanie.

Pamiętaj, aby w drodze na badanie nie korzystać z transportu publicznego.

Wybierając się do punktu drive thru zabierz ze sobą dokument ze zdjęciem (dowód osobisty bądź paszport). Na miejscu nie wysiadaj z auta. Wymaz zostanie pobrany przez otwarte okno samochodu.

Jeśli nie jesteś samodzielny i nie możesz udać się do drive thru, lekarz POZ skontaktuje się telefonicznie z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną (WSSE) i przekaże informacje o konieczności wykonania testu. WSSE wystawi zlecenie testu i wyśle do Ciebie karetkę „wymazówkę”.

Za okres nieobecności w pracy i samoizolacji w domu, podczas oczekiwania na wynik testu, otrzymasz zwolnienie lekarskie.

Wynik będzie dostępny dla Twojego lekarza POZ w aplikacji gabinet.gov.pl. Ty możesz go sprawdzić na Internetowym Koncie Pacjenta. Lekarz powinien poinformować się również telefonicznie o wyniku. Jeśli tego nie zrobi, skontaktuj się z przychodnią, w której zlecono Ci badanie.

Informacja w dodatnim wyniku badania zostanie zamieszczona przez laboratorium w systemie EWP, która jest dostępna dla m.in. Policji oraz służb sanitarnych.

Jeśli robiłeś badanie komercyjnie bez skierowania od lekarza POZ, a wynik jest dodatni to nie wychodź z domu. Umów telefonicznie termin teleporady u lekarza POZ.

Postępowanie w przypadku pozytywnego wyniku testu

Lekarz POZ zadecyduje czy powinieneś dochodzić do zdrowia w domu czy też twój stan wymaga leczenia w warunkach szpitalnych i zostaniesz skierowany do szpitala. W przypadku, gdy nie masz warunków do odbywania izolacji w warunkach domowych, lekarz może skierować Cię do izolatorium. Na czas odbywania izolacji i dochodzenia do zdrowia otrzymasz zwolnienie lekarskie.

Powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna poprosi Ci o sporządzenie listy osób, z którymi miałeś ostatnio kontakt. Bardzo istotnym jest podanie rzetelnych informacji oraz odpowiedź na wszelkie dodatkowe pytania.

Jeśli potrzebujesz kontaktu do stacji sanitarno - epidemiologicznej zadzwoń na infolinię: +48 22 25 00 115.

Na osoby, z którymi miałeś bliski kontakt może zostać nałożona 10-dniowa kwarantanna, Pozostałe osoby z kontaktu zostaną objęte nadzorem epidemiologicznym. W każdym przypadku odbywania przez Ciebie izolacji w domu, kwarantanną zostaną objęte osoby, które z Tobą zamieszkują. Co ważne, im również przysługuje z tego powodu zwolnienie lekarskie. W przypadku wątpliwości ze strony pracodawcy może on zweryfikować informację o kwarantannie w powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Wszystkie osoby objęte kwarantanną powinny zainstalować aplikację na telefonie komórkowym „Kwarantanna domowa”. Możesz ją pobrać z App Store lub Google Play. Po jej zainstalowaniu zarejestruj się za pomocą numeru telefonu.

Po 10 dniach, jeżeli nie masz już objawów, zostajesz automatycznie zwolniony z  izolacji domowej. Jeśli objawy utrzymują się - poinformuj lekarza. Lekarz podejmie decyzję o dalszym postępowaniu wobec Ciebie.

W trosce o siebie, swoich bliskich i całe społeczeństwo

Przestrzegaj zasad związanych z odbywaniem izolacji i zadbaj, aby przestrzegały ich osoby, które z tobą mieszkają i są skierowane do izolacji (w przypadku wyniku dodatniego) lub kwarantanny (w przypadku bliskiego kontaktu z osobą dodatnią).

W przypadku pojawienia się niepokojących objawów niezbędny jest kontakt z pogotowiem ratunkowym, zadzwoń na numer 999 lub 112. Bardzo ważne jest przekazanie informacji, że jesteś na izolacji domowej lub kwarantannie.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
łódzkie
59414
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2021-02-06 17:00
miejsce
Filharmonia Łódzka, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-08 17:30
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-08 20:30
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-11 19:00
miejsce
Klub Scenografia, Łódź, ul....
wstęp biletowany