18 sierpień 2022

Nie dla wszystkich wakacje kończą się w sierpniu. O czym warto pamiętać last minute?

zdjęcie: Nie dla wszystkich wakacje kończą się w sierpniu. O czym warto pamiętać last minute? / pixabay/3527255
Na plażach, w restauracjach, a w niektórych krajach nawet w samochodzie – liczba miejsc z zakazem palenia tradycyjnych papierosów rośnie, a kwoty mandatów przyprawiają o zawrót głowy.
Czy można palić papierosy na plaży? W których krajach palenie papierosów jest zabronione? – tych pytań zawsze przybywa w okresie wakacyjnym. Urlop powinien być czasem beztroskiego odpoczynku, ale palacze nie zawsze mogą sobie na taki pozwolić. Wiele krajów restrykcyjnie podchodzi do palenia papierosów.

Jak jest u nas?

Sięgnięcie po papierosa w miejscu, w którym obowiązuje zakaz palenia, może narazić na mandat. I to niemały. Palacze muszą więc dokładnie studiować przepisy kraju, do którego chcą wybrać się na urlop. Okazuje się, że beztrosko nie można czuć się ani na plażach, ani nawet we własnym samochodzie.

W Polsce palić nie można w placówkach medycznych, a także tam, gdzie udziela się świadczeń zdrowotnych, ale też w miejscach przeznaczonych do zabawy dzieci, na przystankach, w szkołach, na uczelniach, obiektach kultury, restauracjach i lokalach rozrywkowych. Co ciekawe, nie można także palić na niektórych plażach, na przykład w Gdyni czy Gdańsku. Oba miasta wprowadziły zakaz picia i palenia na strzeżonych plażach. Za niestosowanie się do przepisów grozi mandat w wysokości 500 zł.

Kilka przykładów

Do kwestii palenia papierosów każdy kraj podchodzi inaczej. W Grecji palić nie można w szpitalach, szkołach, na lotniskach, przystankach autobusowych, w barach, kawiarniach i restauracjach. We Włoszech od 2005 roku obowiązuje zakaz palenia we wszystkich miejscach publicznych, łącznie z kawiarniami, barami, restauracjami i dyskotekami. Niektóre włoskie regiony wprowadzają także zakazy palenia papierosów na plaży. Niestosowanie się do przepisów grozi karą nawet do 500 euro. z kolei Hiszpania już rok temu w całym kraju zakazała palenia na plażach. Podobne działania podjęła Sardynia. Na palenie trzeba uważać w Chorwacji, gdzie w większych lokalach i restauracjach palenie jest dozwolone jedynie w strefach wydzielonych, a w tych o nieodpowiedniej wentylacji i zbyt małym metrażu należy o tym zapomnieć. W Turcji nie można palić w przestrzeni publicznej. Jeśli sięgniemy po papierosa w aucie, w którym jadą z nami nieletni, możemy narazić się na mandat w krajach takich jak: Anglia, Austria, Belgia, Cypr, Francja, Finlandia, Włochy.

Dobry powód, by dowiedzieć się więcej

Aby nie zrujnować sobie wakacji wysokim mandatem czy chociażby tracić czas na studiowanie przepisów i szukanie miejsc, w których można zapalić, warto sięgnąć po produkty, które- choć dostarczają nikotynę – są mniej ryzykowne dla zdrowia niż papierosy, o czym coraz częściej donoszą naukowcy[1]. Na rynku dostępnych jest coraz więcej takich produktów, w tym saszetki nikotynowe. Zawierają one o ok. 99 proc. mniej toksycznych substancji w porównaniu z tradycyjnymi papierosami. Umożliwiają dostarczenie nikotyny w różnych stężeniach, ale bez wytwarzania substancji smolistych i bez żadnych zapachów. W ich składzie znajduje się nikotyna, woda i inne składniki (w tym te na bazie roślin), aromat i substancje słodzące. Nie generują dymu, popiołu i nieprzyjemnego zapachu, co więcej, nie wywierają negatywnego wpływu na inne osoby wokół. Można sięgnąć po nie w każdym miejscu, bez szkody i dyskomfortu dla innych: w transporcie miejskim, podczas lotu samolotem, na plaży czy w restauracji. Dla ich użytkowników ważny może być też fakt, że  puszki z saszetkami, na przykład VELO, podlegają recyklingowi. Posiadanie dyskretnego wsparcia pozwoli zapomnieć o każdorazowym studiowaniu przepisów i poszukiwaniu tabliczek zakazujących palenia, zwiększając szansę na udany wypoczynek.


[1]https://asobczak.com.pl/woreczki-nikotynowe-nowy-rewelacyjny-jak-sie-wydaje-produkt-pomocny-w-redukcji-szkod-wywolanych-paleniem-tytoniu/
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Łódź
1.1°C
wschód słońca: 07:28
zachód słońca: 16:20
Koronawirus
łódzkie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2023-01-27 20:00
miejsce
Teatr Komedii Impro w Łodzi scena...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-27 20:00
miejsce
Pub Keja, Łódź, Kopernika 46
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-28 20:00
miejsce
Teatr Komedii Impro w Łodzi scena...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-29 16:00
miejsce
Teatr Komedii Impro w Łodzi scena...
wstęp biletowany