reklama
kategoria: Zdrowie
14 marzec 2024

Postępy w leczeniu stwardnienia rozsianego na konferencji neurologicznej w Łodzi

zdjęcie: Postępy w leczeniu stwardnienia rozsianego na konferencji neurologicznej w Łodzi / pexels/6129242
pexels/6129242
O najnowszych badaniach, odkryciach i postępach w terapii dla chorych na stwardnienie rozsiane (SM) oraz perspektywach na przyszłość będą dyskutować od piątku w Łodzi neurolodzy, w tym światowe autorytety w leczeniu tej choroby. To największa konferencja na temat SM w Polsce.
REKLAMA

Stwardnienie rozsiane to choroba, która dotyczy ośrodkowego układu nerwowego, czyli mózgowia i rdzenia. Chorują na nią przede wszystkim młodzi ludzie.

"Na całym świecie na SM cierpi ok. 3 milionów osób, a w Polsce – 60 tysięcy. To jedna z najpowszechniejszych chorób neurologicznych, choć nie tak częsta, jak udar mózgu, czy padaczka, ale choroba o dużym znaczeniu społecznym. Dlatego, że w dużym stopniu dotyczy ludzi młodych, często zaczyna się po 20. roku życia i - kiedy jeszcze nie było jej leczenia – zmieniała w sposób zasadniczy życie pacjentów, którzy m.in. przestawali chodzić i mieli wiele innych problemów w codziennym funkcjonowaniu" – powiedział PAP jeden z uznanych specjalistów na świecie w tej dziedzinie prof. Krzysztof Selmaj.

Jeszcze 30 lat temu ta przewlekła, autoimmunologiczna choroba prowadziła do trwałego inwalidztwa, jednak obecnie – dzięki spersonalizowaniu leczenia, nowym terapiom i kilkunastu zarejestrowanym lekom hamującym reakcje chorobowe – rokowanie w tej chorobie znacznie się poprawiło. "Postęp w leczeniu SM w ciągu ostatnich 20 lat jest postrzegany na świecie jako jedno największych osiągnięć w neurologii i całej medycynie. Nowe, dostępne leki zastosowane na początku choroby dają duże szanse na znaczne ograniczenie jej skutków i normalne życie. W różnego rodzaju terapiach mamy ogromny postęp, ale badania nad nowymi, jeszcze lepszymi sposobami leczenia cały czas trwają" – dodał dyrektor Centrum Neurologii w Łodzi.

Nowe metody terapeutyczne i postępy w leczeniu SM, a także najnowsze badania i odkrycia dotyczące tej choroby oraz perspektywy na przyszłość będą głównymi zagadnieniami dorocznej konferencji naukowej poświęconej SM w Łodzi. Wydarzenie skupiające 200 neurologów, w tym światowe autorytety w leczeniu SM rozpocznie się w piątek. Do Łodzi przyjadą liderzy neurologii z Polski i całego świata. Udział w konferencji wezmą m.in. profesorowie Stephen Hauser i Lawrence Steinman z USA, Jacqueline Palace z uniwersytetu w Oksfordzie, Hans-Peter Hartung z Niemiec, Finn Sellebjerg i Per Solberg Sorensen z Danii, Bernard Uitdehaag z Amsterdamu .

"Będziemy dyskutować o dotychczasowych osiągnięciach w leczeniu SM oraz dalszych perspektywach. W ostatnich latach dokonał się duży postęp w leczeniu, ale głównie dotyczy on zatrzymania rozwoju choroby. Ciągle jednak nie mamy leku na naprawienie zmian, które już zaszły w organizmie oraz nie mamy leku blokującego wybiórczo procesy chorobowe bez naruszenia ogólnej odporności. To ostatnie możemy osiągnąć za pomocą tolerancji immunologicznej np. za pomocą plastrów mielinowych. Liczne badania cały czas trwają. Na konferencji będziemy mówili, co zostało w ostatnim czasie osiągnięte, m.in. o terapii anty-CD-20 oraz wirusie EBV, który jest przypuszczalnie przyczyną choroby, co może być wielkim odkryciem" – wyjaśnił prof. Selmaj, który jest inicjatorem i kierownikiem naukowym konferencji.

Innym tematem będzie nowa metoda leczenia SM za pomocą inhibitorów BTK wpływających na najważniejsze ogniwa patogenezy tej choroby i mających zdolność przenikania przez barierę krew-mózg.

"Ważnym punktem programu będzie też dyskusja na temat ewentualnych prób deeskalacji terapii SM. Obecnie pacjenci muszą prowadzić ją bowiem do końca życia, a teraz pojawiają się sugestie, by po kilku, kilkunastu latach zmniejszyć intensywność lub nawet wstrzymać leczenie. Szczególnie dotyczy to osób starszych. Omówimy też terapię komórkami macierzystymi. Będzie to przegląd najnowszych aspektów i nadziei na przyszłość w leczeniu SM" – zapowiedział neurolog.

Konferencja "Stwardnienie Rozsiane 2024" potrwa do soboty. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łódź
-0.9°C
wschód słońca: 07:11
zachód słońca: 15:44
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2024-11-22 19:00
miejsce
ARTKOMBINAT Scena Monopolis, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-22 19:00
miejsce
Klub Scenografia, Łódź, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-22 19:07
miejsce
Kawiarnia Artystyczna Piotrkowska...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-22 19:30
miejsce
Magic Room, Łódź, Ul. Piotrkowska 29
wstęp biletowany