reklama
kategoria: Zdrowie
10 luty 2022

Zmiany regulacji – m.in. zasad kwarantanny i izolacji

zdjęcie: Zmiany regulacji – m.in. zasad kwarantanny i izolacji / fot. www.gov.pl / CC 3.0 Polska
fot. www.gov.pl / CC 3.0 Polska
Od 11 i 15 lutego nastąpią zmiany w zasadach związanych z zapobieganiem epidemii koronawirusa. Zapoznaj się z najważniejszymi z nich!
REKLAMA

Kwarantanna z kontaktu

Od 11 lutego zlikwidowana zostaje tzw. „kwarantanna z kontaktu”. Innymi słowy sam kontakt z osobą chorą nie będzie już podstawą do automatycznego nałożenia kwarantanny.

Jednak jeśli wiesz, że miałeś/łaś kontakt z osobą chorą – unikaj kontaktu z innymi w miarę możliwości i monitoruj swój stan zdrowia. Pamiętaj również o przestrzeganiu zasad dotyczących noszenia maseczki, dezynfekcji rąk i zachowaniu odpowiedniego dystansu.

Jesteś teraz na kwarantannie z powodu kontaktu z osobą chorą? 10 lutego 2022 r. powinieneś dostać SMS, w którym zostałeś poinformowany o zwolnieniu z kwarantanny.




 

Po przekroczeniu granicy

Od 11 lutego, niezależnie od kierunku przylotu bądź przyjazdu do Polski, kwarantanna wjazdowa co do zasady trwa 7 dni.

Jeśli kwarantanna po przekroczeniu granicy została nałożona przed 11 lutego, jej okres nie zostanie skrócony.

Zwolnienie z kwarantanny jest możliwe pod warunkiem uzyskania negatywnego wyniku testu w ciągu 48 godzin od przekroczenia granicy, w przypadku osób niezaszczepionych przyjeżdżających z:

  • państw należących do strefy Schengen,
  • państw członkowskich Unii Europejskiej,
  • Księstwa Andory, Księstwa Monako, Republiki San Marino lub Państwa Watykańskiego,
  • Turcji.

Osoby przyjeżdżające ze strefy UE/Schengen, które są posiadaczami Unijnego Certyfikatu Covid, są zwolnione z kwarantanny wjazdowej i nie muszą posiadać negatywnego wyniku testu.

Osoby przyjeżdżające spoza UE/Schengen nadal muszą okazać wynik testu diagnostycznego wykonanego od 24 h przed lub do 3 h po przylocie. Jego negatywny wynik wraz ze spełnieniem warunków wskazanych w rozporządzeniu (m.in. posiadanie Unijnego Certyfikatu Covid), będzie skutkował zwolnieniem z kwarantanny.

Obowiązek wykonania testu nie dotyczy osób, o których mowa w § 3 ust. 2 pkt 5, 6 i 20:

  • dzieci, które nie ukończyły 5. roku życia;
  • wszystkie osoby gwarantujące zachowanie ciągłości tzw. „łańcucha dostaw” wymienione enumeratywnie w katalogu objętym par. 3 ust. 1 ww. rozporządzenia (tj. m.in. załogi statków powietrznych, statków morskich, żeglugi śródlądowej, marynarze, rybacy, kierowcy wykonujący czynności w ramach międzynarodowego transportu drogowego, także w ramach odpoczynku, obsady pociągów etc…);
  • uczniowie pobierający naukę w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z uczniami w celu umożliwienia tej nauki;
  • dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z dziećmi w celu objęcia ich tym wychowaniem;
  • osoby, które przystępują do egzaminu ósmoklasisty, egzaminu maturalnego, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie lub egzaminu zawodowego, przeprowadzanych przez okręgowe komisje egzaminacyjne oraz opiekunowie tych osób.

Dowiedz się więcej w zakładce dla podróżujących!

 

Kwarantanna dla współdomowników

Od 15 lutego:

  • jeśli mieszkasz z osobą chorą na COVID-19, Twoja kwarantanna trwa tyle czasu, ile izolacja tej osoby.
  • jeśli zakończyłeś izolację lub hospitalizację nie zostaniesz objęty kwarantanną z powodu zamieszkiwania z domownikiem objętym izolacją przez 30 dni od zakończenia Twojej choroby.

Ważne! Jeśli z powodu mieszkania z osobą zakażoną objęto Cię kwarantanną przed 15.02., odbywasz ją na dotychczasowych zasadach (czyli okres izolacji osoby chorej plus 7 dni).

  • Jeśli jesteś zaszczepiony/a, możesz wykonać test. Jeśli wynik będzie negatywny, zakończysz kwarantannę.
  • Jeśli nie jesteś zaszczepiony/a, możesz zrobić test dopiero po zakończeniu izolacji osoby, z którą mieszkasz lub dokończyć kwarantannę.
 

Izolacja

Od 15 lutego izolacja będzie trwała 7 dni. Bez zmian pozostają rozwiązania dla medyków i osób pracujących w służbach – sprawdź.

 

Zaświadczenie o powrocie do zdrowia

Jeśli miałeś pozytywny wynik szybkiego testu antygenowego, możesz ubiegać się o wydanie zaświadczenia o powrocie do zdrowia w związku z COVID-19. Jest ono wydawane najwcześniej 11 dni (od 15 lutego 8 dni) po dacie testu, a jego ważność wynosi nie więcej niż 180 dni od dnia uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku testu antygenowego.

Zaświadczenie to w Polsce jest traktowane na równi z Unijnym Certyfikatem COVID-19, jednak nie uprawnia Cię do przekroczenia granicy.

Dowiedz się więcej na temat Krajowego Certyfikatu Covid.

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Łódź
2°C
wschód słońca: 07:45
zachód słońca: 15:37
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2024-12-26 17:30
miejsce
Teatr Komedii Impro w Łodzi scena...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-27 20:00
miejsce
Teatr Komedii Impro w Łodzi scena...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-28 16:00
miejsce
Teatr im. Stefana Jaracza, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-28 19:00
miejsce
Teatr Wielki, Łódź, Plac Dąbrowskiego
wstęp biletowany