20 czerwiec 2022

BELFAST. Zdobywca Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny na Blu-ray i DVD już 29 czerwca

fot. nadesłane


Nowy i zarazem najbardziej osobisty film Kennetha Branagha („Morderstwo w Orient Expressie”, „Śmierć na Nilu”) to opowieść o burzliwym okresie w historii tytułowego Belfastu i konsekwencjach, które dla życia dorastającego chłopca i jego rodziny może nieść konflikt zbrojny, rozgrywający się tuż za oknem. Film doceniony przez krytyków i nominowany do Oscarów® w aż 7 kategoriach, oraz wyróżniony Oscarem® i Złotym Globem za najlepszy scenariusz oryginalny ukaże się 29 czerwca na Blu‑ray™ i DVD.


Podczas gdy cały świat świętuje lądowanie misji Apollo 11 na Księżycu, Belfast zamienia się w sierpniu 1969 roku w strefę wojny między dwiema frakcjami o kwestię przynależności Irlandii Północnej do Wielkiej Brytanii. W ogniu szaleńczych walk na ulicach, życie chłopca i jego robotniczej rodziny musi ulec zmianie. Podczas gdy spokojne do tej pory miasto zamienia się w pole walki, wewnątrz rodzinnego domu rozpoczynają się starania o zachowanie resztek normalności. Historia opowiedziana jest z perspektywy trzypokoleniowej protestanckiej rodziny wynajmującej dom na jednym z miejskich osiedli. Szczególnie mocno widzimy świat oczami wyobraźni dziewięcioletniego Buddy’ego, który nie bardzo wie z jakiego powodu jego sąsiedzi z dnia na dzień zamienili się w krzyczący tłum podpalający okoliczne domy. Chłopak rozumie, że jest świadkiem bardzo ważnych wydarzeń, które wpłyną na jego przyszłe życie. Próbuje odnaleźć odwagę do przetrwania tych niepokojów w wewnętrznej sile matki, pozytywnym nastawieniu ojca i życiowych lekcjach zasłyszanych od dziadków.

„Belfast” to film zrodzony z życiowego doświadczenia reżysera Kennetha Branagha. Jak sam przyznaje:

To najbardziej osobisty film, jaki kiedykolwiek stworzyłem. Jest o miejscach i ludziach, których kocham. Historyczne wydarzenia są więc przekształcone przez wyobraźnię dziewięcioletniego chłopca, który nawet dorastając w trudnych czasach pozostaje zupełnie normalnym dzieckiem. Zwyczajne dzieciństwo to też coś, co z całych sił stara się mu zapewnić cała rodzina, świadoma sytuacji, w jakiej się znaleźli. Widzimy rodziców, którzy mierzą się z trudami zwykłego życia, i widzimy dziadków odnajdujących humor w codzienności. To koniec końców jeden z najprawdziwszych obrazów rodziny, jakie zobaczyć mogliśmy w kinie w ciągu ostatnich lat. Nawet pomimo niecodziennych trudów życia, jest tutaj miejsce na śmiech, muzykę, taniec – najzwyklejszą radość bycia.


Do pracy nad filmem zaproszonych zostało wielu stałych współpracowników Branagha, wśród których znaleźli się między innymi Jim Clay odpowiadający za scenografię, operator Haris Zambarloukos, kostiumografka Charlotte Walker, czy montażystka Úna Ní Dhonghaíle. Muzykę do filmu napisał legendarny muzyk pochodzący z Belfastu, Van Morrison, zaś w kluczowe role wcielili się między innymi Caitríona Balfe, Jamie Dornan, Ciarán Hinds, laureatka Oscara® Judi Dench, czy debiutujący w wielkim stylu, dziesięcioletni Jude Hill.

Belfast to miasto opowieści ­– mówi Keneth Branagh. A pod koniec lat 60. przeszło przez wyjątkowo burzliwy okres w swojej historii. Bardzo dramatyczny, pełen przemocy, w który moja rodzina i ja zostaliśmy uwikłani. Pięćdziesiąt lat zajęło mi szukanie właściwego sposobu, aby o tym napisać, aby znaleźć odpowiedni język. Historia mojego dzieciństwa, która zainspirowała mnie do stworzenia tego filmu, stała się opowieścią o momencie przejścia z dzieciństwa w dorosłość. Dla mnie wydarzyło się to w Belfaście w 1969 roku, kiedy wydarzenia społeczne przyspieszyły moment utraty niewinności. Właśnie ten moment starałem się pokazać na samym początku filmu, kiedy sielankowe sceny zostają w jednym momencie przewrócone do góry nogami. Pamiętam te wydarzenia właśnie w ten sposób. Pewnego dnia życie stanęło na głowie i to wszystko działo się dla mnie niemal w zwolnionym tempie. Nagle usłyszałem dźwięk, którego początkowo nie zrozumiałem, ale kiedy odwróciłem się i spojrzałem na tłum na ulicy, moje życie już nigdy, przenigdy nie było takie samo jak wcześniej. W tym wydarzeniu było coś dramatycznego, ale i uniwersalnego, jestem przekonany że widzowie mogą rozpoznać w tym jakiś punkt zwrotny własnego życia opowiada o kulisach filmu reżyser


Mówiąc o swoim podejściu do tej historii, Branagh odwołuje się do sposobu w jaki o swoim filmie „Ból i blask” opowiadał Pedro Almodóvar. Nazywał to auto-fikcją. Historia opierała się na jego życiu, ale była do pewnego stopnia ufikcyjniona. Ja napisałem to wszystko w głównej mierze przez pryzmat dziewięcioletniego chłopca – Buddy’ego, który jest fikcyjną wersją mnie. 

Wydarzenia w filmie nie są więc opowieścią wierną historii, ale przedstawione zostają jako rzeczywistość przekształcona przez wyobraźnię chłopca, formowaną w dużej mierze przez filmy i telewizję, które go fascynują.

Uwielbia westerny, a Belfast ma w sobie coś z miasta z westernów. Filmy, które ogląda Buddy mają mocno zarysowane dobre postacie i złe postacie. To filmy o walce dobra ze złem i to samo dostrzega w swojej codzienności. Nie jest to więc wersja zdarzeń, która naprawdę się komuś przydarzyła. Przez pryzmat czasu trudno mi w ogóle powiedzieć, czy to, co widzi Buddy jest tym, co naprawdę widziałem ja. Ale jest w tym wszystkim rodzaj poetyckiej prawdy, która może wypływać tylko z autentycznych przedstawień podsumowuje reżyser


„Belfast” zadebiutował w polskich kinach 29 lutego. Został wyróżniony Oscarem® i Złotym Globem za najlepszy scenariusz oryginalny. Na Blu-ray™ i DVD ukaże się już 29 czerwca.

Dodatki specjalne w wydaniach BLU-RAY™ i DVD:
  • Alternatywne zakończenie z udziałem Kennetha Branagha
  • Sceny usunięte
  • Miasto z czasu historii: za kulisami „Belfastu”
  • Wewnętrzne dziecko
  • Komentarz scenarzysty i reżysera Kennetha Branagha

Więcej informacji o premierach DVD i Blu-ray na profilu:
facebook.com/MojeFilmyDVD

Galapagos Sp. z o.o. niezależna spółka dystrybucyjna działająca na polskim rynku od 2007 roku, wyłączny dystrybutor filmów DVD, Blu-ray, Blu-ray 3D oraz 4K UHD Blu-ray Warner Bros., HBO i MGM. Jest także wyłącznym dystrybutorem DVD, Blu-ray i Blu-ray 3D Disney, Pixar, Marvel, Lucasfilm, 20th Century Studios, Universal Pictures Home Entertainment a także oferty DVD LEGO®, Hasbro Studios i wielokrotnie nagradzanych filmów niezależnych polskich producentów m.in. Wołyń, Cicha Noc, Najlepszy, Powidoki, 7 rzeczy, których nie wiecie o facetach, Wkręceni, Córka Trenera, Proceder, Dolina Bogów czy Mistrz oraz kontentu dla platform VOD.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Łódź
19.6°C
wschód słońca: 04:32
zachód słońca: 20:46
Koronawirus
łódzkie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2023-05-29 17:15
miejsce
Teatr Wielki, Łódź, Plac Dąbrowskiego
wstęp biletowany
kiedy
2023-05-29 19:00
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany
kiedy
2023-05-29 20:00
miejsce
Teatr Wielki, Łódź, Plac Dąbrowskiego
wstęp biletowany
kiedy
2023-05-30 19:00
miejsce
Dom Literatury w Łodzi, Łódź,...
wstęp biletowany