8 lipiec 2020

Premier: tarcze antykryzysowe okazały się znakomitym amortyzatorem kryzysu

fot. PAP
Udaje nam się przezwyciężać kryzys; to skutek szybkiego działania rządu i prezydenta Andrzeja Dudy. Nie zahamujmy tego procesu - apelował premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z samorządowcami w Bełchatowie (woj. łódzkie).
REKLAMA

W Bełchatowie na spotkaniu z kilkudziesięcioma samorządowcami z województwa łódzkiego Mateuszem Morawicki podkreślił, że wiele wskazuje na to, iż kryzys ekonomiczny po pandemii koronawirusa nie uderzył w Polskę tak dotkliwie, jak się spodziewano. Premier dodał, że jest to skutek szybkiego wprowadzenia instrumentów ekonomicznych nazwanych tarczami antykryzysowymi.

"Gdyby nie błyskawiczna reakcja rządu, w porozumieniu z prezydentem Andrzejem Dudą, kryzys mógłby być się groźniejszy, także dla samorządów. Tarcze okazały się znakomitym amortyzatorem kryzysu" - zaznaczył premier.

"Tarcza finansowa uratowała 5 milionów miejsc pracy" - podkreślił szef rządu. Zwracając się do przedstawicieli samorządów regionu łódzkiego mówił: "Sami odpowiedzcie sobie na pytanie, na pytanie waszych mieszkańców, gdzie byłaby dziś Polska, gdzie byłyby polskie rodziny, po tak dramatycznym uderzeniu, jak epidemia, jak grom z jasnego nieba, który spowodował największą recesję na świecie od II wojny światowej, gdyby nie ta wielka tarcza społeczna zbudowana dzięki uszczelnieniu systemu podatkowemu".

Morawiecki podkreślił, że samorządowy Fundusz Dróg Lokalnych, za rządów PiS, jest 7, 8 razy większy niż za PO. Premier wspomniał o tzw. tarczy inwestycyjnej m.in. dla samorządów. "Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to teraz ponad 6 mld zł dla gmin i powiatów z całej Polski. To jest najlepszy dowód na to, kto lepiej rządzi" - mówił szef rządu.

Zaapelował też do samorządowców z regionu łódzkiego, bez względu na ich przekonania polityczne o pomoc we wprowadzaniu rozwiązań antykryzysowych w gminach i powiatach.

"Nie zahamujmy tego procesu, nie sypmy piachu w tryby, wojna na górze jest niepotrzebna; za rok możemy zadziwić cały świat. Polska może najszybciej wyjść z tego kryzysu" - podkreślił premier. Poprosił też samorządowców o pomoc w jak najszybszym rozdysponowaniu środków, które rząd przeznaczył na pomoc mikro, małym i średnim firmom.

Premier wręczył w Bełchatowie promesy z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych samorządowcom z powiatów: piotrkowskiego, radomszczańskiego, pajęczańskiego i bełchatowskiego. (PAP)

Autor: Hubert Bekrycht

hub/ par/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
łódzkie
59414
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2021-01-28 20:00
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-06 17:00
miejsce
Filharmonia Łódzka, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-08 17:30
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany
kiedy
2021-02-08 20:30
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany