W polskich szkołach uczy się blisko 200 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy

W polskich szkołach uczy się niemal 200 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy – poinformował w czwartek w Sejmie wiceszef MEiN Dariusz Piontkowski. Jest nieco ponad 8 tys. uczniów z Ukrainy zapisanych do klas ósmych – podał również.
REKLAMA

Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski powiedział w czwartek w Sejmie, że nie wiadomo dokładnie, ilu w Polsce przebywa ukraińskich uczniów. Wiadomo jednak, ilu z nich uczy się w polskich szkołach, bo dyrektorzy szkół są zobowiązaniu do tego, żeby w ciągu siedmiu dni od przyjęcia takiego ucznia zgłosić go w systemie informacji oświatowej – podkreślił.

Według danych ze środy jest to niemal 200 tys. uczniów w polskim systemie – powiedział wiceszef MEiN.

Piontkowski dodał, że to dyrektorzy, m.in. na podstawie wywiadu czy informacji, ile lat uczyli się w systemie ukraińskim, decydują, do jakiej klasy uczniowie z Ukrainy przyjmowani są w polskich szkołach.

"Większość dyrektorów uznało, że uczniowie, którzy mogliby być w ósmej klasie, ponieważ system ukraiński różni się od polskiego systemu, uczniów tych zapisali do klas siódmych. Widzimy, że w klasach siódmych jest zdecydowanie więcej tych uczniów niż na przykład w klasach ósmych albo w klasach młodszych. Prawdopodobnie wynika to z tego, że uczniowie, którzy powinni być klasie siódmej lub ósmej, w większości zostali zapisani do klasy siódmej" – zauważył Piontkowski.

Uczniów zapisanych do klas ósmych z Ukrainy jest nieco ponad 8 tys. – przekazał Piontkowski.

"Oni uzyskali, podobnie jak uczniowie klas maturalnych, możliwość przystąpienia do egzaminu i złożenia deklaracji w terminie późniejszym niż polscy uczniowie, ponieważ w momencie, kiedy rozpoczęła się wojna na Ukrainie i uczniowie ci zaczęli przybywać do Polski, minęły już terminy złożenia deklaracji przystąpienia do jednego lub drugiego egzaminu" – dodał.

Pionkowski poinformował, że z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wynika, że do matury złożyło deklaracje 41 uczniów z Ukrainy, ale jeden z nich się nie zgłosił. Wszyscy zdają język polski i matematykę. Większość z nich wybrała jako język obcy angielski (33) i rosyjski (8).

W środę 4 maja rozpoczęły się matury. Blisko 290 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia przystąpiło o godzinie 9.00 do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. W czwartek rano maturzyści przystąpili do pisemnego egzaminu z biologii. Po południu będą pisemne egzaminy z języka rosyjskiego na poziomie rozszerzonym i na poziomie dwujęzycznym.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łódź
16.1°C
wschód słońca: 04:41
zachód słońca: 20:35
Koronawirus
łódzkie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2022-05-20 20:00
miejsce
ARTKOMBINAT Scena Monopolis, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-20 20:00
miejsce
Klub Wytwórnia, Łódź, ul. Łąkowa 29
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-21 17:00
miejsce
Klub Wytwórnia, Łódź, ul. Łąkowa 29
wstęp biletowany
kiedy
2022-05-21 20:00
miejsce
Klub Wytwórnia, Łódź, ul. Łąkowa 29
wstęp biletowany