24 listopad 2022

Zapis spotkania autorskiego z poetką Marią Wardzichowska-Woźniak

zdjęcie: Zapis spotkania autorskiego z poetką Marią Wardzichowska-Woźniak / fot. nadesłane
fot. nadesłane
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zaprasza do obejrzenia zapisu spotkania autorskiego z poetką Marią Wardzichowska-Woźniak.
REKLAMA
Film dostępny jest na portalu "Drzwi do kultury":

https://drzwidokultury.pl/instytucja-wojewodzka-biblioteka-publiczna/movies,1209/spotkanie-autorskie-z-poetka-maria-wardzichowska-wozniak,238251*Spotkanie miało miejsce w siedzibie WBP w październiku 2022 r.

Maria Wardzichowska-Woźniak jest autorką siedmiu tomików wierszy. Na spotkaniu autorskim zaprezentowała dwa ostatnie, wydaną w 2019 r. „Szafirową” i w 2020 r. „Poza słowami”, jak również wiersze jeszcze nie wydane, będące zapowiedzią poetycką jej nowych planów wydawniczych. „Szafirowa” to poetycka opowieść o doznaniach z pobytu w górskim sanatorium. Jak przemienia się zwykłość, banalność w czarodziejski świat gór dowiemy się z tych wierszy. Tomik „Poza słowami” skłania do myślenia o istocie poezji. To magia, muzyka (niekoniecznie związana z rytmem czy rymem), logiczny przekaz informacyjny, a może mistyczne dotknięcia innej rzeczywistości, której – pisze – nie widzimy, ale się o nią potykamy. Jak autorka rozwiązuje swoje dylematy twórcze, którą funkcję językową wybiera, magiczne zaklinanie świata, czy raczej komunikatywność. Ma świadomość, że najlepszym rozwiązaniem byłoby ich połączenie. Czy to się poetce udaje?

O Marii Wardzichowskiej-Woźniak

(…) Jej poezja – komunikatywna i przezroczysta semantycznie, pozbawiona retorycznych i stylistycznych upiększeń i komplikacji, oszczędna, wręcz ascetyczna w stosowanych środkach wyrazu – nawiązuje do fundamentalnych i odwiecznych pytań o kondycję człowieka, jego miejsca w świecie, usytuowania w ziemskim bycie i relacje z Bogiem – stwórcą. Te relacje – a w zasadzie antynomie ciemności i światła, życia i śmierci, materialnego bytu (ziemi) i duchowej wzniosłości (nieba), skończoności i nieskończoności, wyznaczają granice świata poetyckiego Wardzichowskiej-Woźniak, a zarazem (bardzo pojemne) pola jej interpretacji. (Konrad Tatarowski)
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Łódź
0.9°C
wschód słońca: 07:22
zachód słońca: 16:28
Koronawirus
łódzkie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2023-02-02 19:00
miejsce
Klub Scenografia, Łódź, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-02 19:00
miejsce
Galeria Piotrkowska, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-02 20:00
miejsce
Przechowalnia, Łódź, ul. 6 sierpnia 5
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-03 20:00
miejsce
Teatr Komedii Impro w Łodzi scena...
wstęp biletowany