Dane Otodom 2021: ceny domów w Łodzi zaskakują

Już od ponad roku nasza codzienność jest naznaczona obecnością koronawirusa. Można by spytać: ile jeszcze? Niestety, tutaj brakuje jednoznacznych odpowiedzi. Faktem jest, że koronawirus wpłynął na niemal każdy wymiar naszego życia. Od naszych relacji z najbliższymi, poprzez zmiany w sposobie pracy (zwłaszcza tej biurowej), a na modelu spędzania wolnego czasu kończąc (Netflix zamiast roweru, czy basenu). Ucierpiała nie tylko służba zdrowia, ale również gospodarka, choć perspektywy powrotu koniunktury w Polsce w porównaniu do innych krajów, wydają się być naprawdę dobre. Pandemia nie ominęła też rynku nieruchomości. Oto jak po ponad roku z Covid-19 przedstawia się sytuacja w Łodzi.
REKLAMA
Ceny mieszkań powoli w górę

Mimo przewidywanych obniżek cen nieruchomości, w kraju, jak i na rynkach lokalnych, utrzymała się raczej tendencja wzrostowa. Ten trend widać także w Łodzi. Przed rokiem za nowe lokum trzeba było zapłacić 6 492 zł/mkw., co oznacza, że w ciągu roku przeciętna stawka za cztery kąty prosto od dewelopera wzrosła o 8,7%. W ciągu miesiąca, tzn. w marcu 2021 w relacji do lutego, średnia cena wzrosła o 62 zł/mkw. do poziomu  7 062 zł/mkw.

Na rynku wtórnym, rok do roku, przeciętna stawka ofertowa wzrosła o blisko 3,6%. W marcu bieżącego roku wynosiła bowiem 6 064 zł/mkw., a przed rokiem 5 855 zł/mkw.

Zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym na przestrzeni dwunastu ostatnich pandemicznych miesięcy, widoczna jest więc ewidentna tendencja wzrostowa cen lokali mieszkalnych.

Dom czy mieszkanie?

Mieszkanie bliżej centrum czy dom na obrzeżach? To pytanie często zadają sobie rodziny szukające poprawy warunków mieszkaniowych. W dobie pandemii można zakładać, że coraz więcej z nas będzie skłaniać się ku tej drugiej odpowiedzi. Należy jednak zaznaczyć, że większe zapotrzebowanie na domy wcale nie musi oznaczać większego popytu na nie.

Domy wprawdzie zazwyczaj cechują się bowiem niższą stawką za jednostkę powierzchni, równocześnie jednak wyższą ceną całkowitą. Wyższy metraż domów sprawia, że o wiele mniej polskich gospodarstw domowych stać na dom, niż na mieszkanie. Wszystko zależy od kondycji finansowej gospodarstwa domowego. Czy sprosta ono wyższym wymaganiom finansowym, jeśli chodzi o cenę nieruchomości, o wkład własny, o zdolność kredytową? Jeśli nie, to zamiast realnego efektu pandemii, możemy mieć efekt jedynie na papierze - tłumaczy Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom.

Nietypowo w kwestii domów

Co zaskakujące, na łódzkim rynku pierwotnym ceny nowych domów w okresie luty-marzec 2021 spadły. Średnia stawka ofertowa domów od dewelopera w grudniu 2020 wynosiła 5 245 zł/mkw., a w marcu bieżącego roku już tylko 4 666 zł/mkw. Warto dodać, że rok temu średnia stawka ofertowa wynosiła jeszcze 5 354 zł/mkw. Nieco inaczej rzeczy się mają w przypadku domów z drugiej ręki. Tutaj widoczna jest stabilizacja z delikatnym wzrostem w pierwszych miesiącach 2021 roku. W marcu przeciętna stawka wynosiła 4 504 zł/mkw., a przed rokiem 4 347 zł/mkw.

Artykuł na podstawie Danych Otodom - narzędzia do śledzenia trendów na poszczególnych rynkach nieruchomości.

Jarosław Mikołaj Skoczeń
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
łódzkie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2021-10-08 19:00
miejsce
Kręgielnia Król Kul, Łódź, Al....
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-14 19:00
miejsce
ArtKombinat Scena Monopolis, Łódź,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-15 20:00
miejsce
Atlas Arena, Łódź, al. Bandurskiego 7
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-16 18:00
miejsce
Filharmonia Łódzka, Łódź,...
wstęp biletowany