5 styczeń 2024

Prokuratura Rejonowa w Wołominie, z uwagi na konieczność uniknięcia zarzutu braku bezstronności w sprawie, zostanie wyłączona od prowadzenia postępowa

zdjęcie: Prokuratura Rejonowa w Wołominie, z uwagi na konieczność uniknięcia zarzutu braku bezstronności w sprawie, zostanie wyłączona od prowadzenia postępowa / pixabay/6513412
Wobec pojawiających się w prasie obszernych informacji w sprawie dokonanego w dniu 23 grudnia 2023 roku w Markach, woj. mazowieckiego nieumyślnego spowodowania śmierci 23-letniego mężczyzny informujemy, że Prokuratura Rejonowa w Wołominie, z uwagi na konieczność uniknięcia zarzutu braku bezstronności w sprawie, zostanie wyłączona od prowadzenia postępowania - poinformowała w piątek rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej Warszawa -Praga Katarzyna Skrzeczkowska.
REKLAMA

Postępowanie będzie prowadziła Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga w Warszawie 1 Wydział Śledczy.

Skrzeczkowska podkreśliła, że należy mieć na uwadze, że wstępne wyniki przeprowadzonej sekcji zwłok nie wykazały, aby obrażenia stwierdzone na ciele mężczyzny, miały bezpośredni wpływ na jego zgon. "W sekcji zwłok uczestniczył pełnomocnik rodziny zmarłego, który nie zgłaszał zastrzeżeń do przebiegu tej czynności" - dodała.

Zaznaczyła, że prokuratura zleciła zabezpieczenie dokumentacji związanej z zatrzymaniem mężczyzny, nagrania monitoringu.

"Podkreślamy, że na tym etapie postępowania nieuprawnione są twierdzenia zawarte w niektórych artykułach prasowych jakoby 23-latek był ofiarą pobicia przez funkcjonariuszy policji" - przekazała.

Chodzi o sprawę śmierci Bartosza P., który według bliskich zmarł po interwencji prowadzonej przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Wołominie. W piątek stołeczna policja opublikowała w internecie oświadczenie w tej sprawie.

"W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej doniesieniami informuję, że z dotychczasowych czynności przeprowadzonych przez Biuro Kontroli KGP wynika, iż działania podjęte przez policjantów wobec Bartosza P. nie przyczyniły się do jego śmierci - poinformowała p.o. rzecznika prasowego Komendanta Głównego Policji mł. insp. Katarzyna Nowak.

Rzeczniczka przekazała, że w dniu 21 grudnia 2023 roku policjanci KPP w Wołominie realizowali interwencję dotyczącą uszkodzenia pojazdu, której skutkiem było zatrzymanie Bartosza P. "Z uwagi na jego zachowanie oraz obrażenia, które posiadał przed podjęciem wobec niego czynności, funkcjonariusze wezwali Zespół Ratownictwa Medycznego Szpitala Praskiego" - dodała.

Wyjaśniła, że po uzyskaniu opinii lekarza, że Bartosz P. może brać udział w dalszych czynnościach i nie ma przeciwwskazań do osadzenia w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych, mężczyzna został osadzony, a następnego dnia przedstawiono mu zarzuty popełnienia przestępstw dotyczące uszkodzenia mienia, znieważenia funkcjonariuszy publicznych oraz posiadania środków odurzających. "Po wykonaniu niezbędnych czynności Bartosz P. został zwolniony do domu" - zaznaczyła.

"W dniu 23 grudnia 2023 roku Komendant KPP w Wołominie, po otrzymaniu informacji o śmierci mężczyzny, niezwłocznie powiadomił prokuraturę, Biuro Spraw Wewnętrznych Policji oraz Wydział Kontroli KSP. Z własnej inicjatywy podjął także działania mające na celu zabezpieczenie wszystkich niezbędnych dokumentów oraz nagrań z monitoringu znajdującego się w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych. Czynności w celu ustalenia prawidłowego przebiegu zdarzenia podjęło także Biuro Kontroli KGP" - przekazała policjantka.

Prokuratura Rejonowa w Wołominie w dniu 23 grudnia 2023 roku podjęła czynności, a następnie wszczęła postępowanie w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci Bartosza P.

"Z dotychczasowych ustaleń wynika, że istniały faktyczne i prawne podstawy przeprowadzenia interwencji wobec Bartosza P., a działania policjantów nie były przyczyną Jego śmierci" - podkreśliła mł. insp. Katarzyna Nowak.

Policjantka dodała, że w związku z tym, że w sprawie prowadzone jest przez prokuraturę postępowanie, policja nie może poinformować opinii publicznej o istotnych okolicznościach dotyczących zdarzenia, albowiem mogłoby dojść do ujawnienia tajemnicy śledztwa. Na tym etapie wyłącznie prokuratura może udzielać informacji zgromadzonych w materiale dowodowym.

"Pragnę Państwa zapewnić, że Policji bardzo zależy na wyjaśnieniu tej sprawy i poinformowaniu opinii publicznej o ustaleniach, niemniej na tym etapie powstrzymanie się od komentarza spowodowane jest nie tylko obostrzeniami prawnymi wynikającymi z artykułu 241 § 1 kodeksu karnego (rozpowszechnianie wiadomości z postępowania karnego - PAP), ale przede wszystkim szacunkiem dla Rodziny i Przyjaciół Bartosza P." - napisała rzeczniczka. "Ujawnienie informacji, które w tej sprawie oczyszczają wizerunek policji mogłoby naruszać dobra osobiste Bartosza P. i przysporzyć dodatkowego cierpienia Najbliższym" - dodała.

Złożyła też rodzinie i przyjaciołom wyrazy głębokiego współczucia.

"Wierzę, że prokuratura niezwłocznie przeprowadzi czynności nie tylko po to, by móc poinformować opinię publiczną, ale przede wszystkim by najbliżsi Bartosza P. poznali prawdę o przebiegu zdarzenia" - podkreśliła policjantka.

W opisie zamieszczonym na internetowej zbiórce napisano, że 22 grudnia, po godzinie 17, zatrzymany dzień wcześniej Bartosz wrócił do domu.

"Był bardzo pobity na twarzy i głowie, miał wyrwany bark, ślady po przypalaniu papierosami. Mamie powiedział, że to policjanci go pobili, przypalali papierosami, zmuszali go do podpisania protokołu, potwierdzającego, że posiadał przy sobie susz (marihuana). Odmówił, bo jak stwierdził nic takiego nie miał" - napisano.

Według informacji zawartych w opisie zbiórki Bartosz powiedział, że to nie policja tylko ZOMO, że nie można im tego podarować, że trzeba nagłośnić sprawę. "Nie pozwolił mamie wyprać ubrań, w które był wtedy ubrany (liczne ślady jego krwi). Mama zrobiła zdjęcia jego obrażeń i następnego dnia rano miała zawieźć Bartka na SOR na obdukcję. Następnego dnia rano (23 grudnia) Bartek już nie żył" - dodano.

Sprawę prowadzi prokuratura. "Postępowanie prowadzone jest in rem (w sprawie - PAP). Trwa gromadzenie materiału dowodowego" - przekazała rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej Warszawa -Praga Katarzyna Skrzeczkowska.

Jednocześnie poinformowała, że w Prokuraturze Rejonowej w Wołominie zarejestrowane zostało postępowanie przeciwko 23-letniemu mężczyźnie, o którym mowa powyżej, o posiadanie narkotyków oraz znieważenie funkcjonariusza. "Z akt sprawy wynika, że w dniu 21.12.2023r. wybił on szybę w samochodzie nieznanych mu osób, w związku z czym została podjęta interwencja policji. Pokrzywdzeni zeznali, że mężczyzna zachowywał się agresywnie. Policyjny patrol zatrzymał sprawcę uszkodzenia mienia. W plecaku posiadał on pojemnik z suszem roślinnym" - dodała.

"W trakcie przewożenia do komendy mężczyzna miał znieważać funkcjonariuszy policji, ponadto uderzać celowo głową o szybę radiowozu, miał być cały czas pobudzony oraz agresywny. Postępowanie to zostało umorzone wobec śmierci podejrzanego" - wyjaśniła Skrzeczkowska. (PAP)

autorka: Marta Stańczyk

mas/ apiech/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łódź
10.6°C
wschód słońca: 06:34
zachód słońca: 17:15
Koronawirus
łódzkie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łodzi

kiedy
2024-02-27 19:00
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany
kiedy
2024-02-28 19:00
miejsce
Teatr Muzyczny, Łódź, ul. Północna...
wstęp biletowany
kiedy
2024-02-28 19:00
miejsce
Kręgielnia Król Kul, Łódź, Al....
wstęp biletowany
kiedy
2024-02-29 19:00
miejsce
Magic Room, Łódź, Ul. Piotrkowska 29
wstęp biletowany